menu close menu

Kazanie – Boże Nar. 2019

         Gdy w marcu 1811 r. żona Napoleona Maria Ludwika, miała rodzić swoje pierwsze dziecko, cały Paryż, a nawet cała Francja, czekała w napięciu na rozwiązanie. Przygotowana dwa łóżeczka: niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki. Paryż ofiarował kołyskę ze złota i kości słoniowej. Wyprawka dla dziecka kosztowała fortunę,  300 tyś. franków.

         20 marca urodził się chłopiec. Dla uczczenia tych urodzin wojsko oddało 101 salw armatnich. Dziecku nadano imię Napoleon II. Jednak to dziecko nie było szczęśliwe; ojciec już wkrótce przegrał wojnę, utracił władzę i został wygnany z kraju. Bez protekcji ojca słaby i chorowity…pozbawiany tytułów i zaszczytów zmarł w 21 roku życia.

         Jakże ubogo porównaniu do dziecka cesarskiego przedstawia się narodzenie Jezusa, syna Bożego, Boga i Pana wszechświata.

         W Nazarecie na pewno by św. Józef przygotował skromną kołyskę a Maryja wyprawkę. Ale i tego zabrakło Dziecięciu, bo Jego Matka i św. Józef musieli udać się na spis ludności do Betlejem. Tam zjechało się wielu z różnych stron, bo ród króla Dawida był bardzo liczny. Dal bogatszych znalazło się miejsce w domach i gospodach. Ale św. Józef był ubogi, Maryja s stanie błogosławionym…i dlatego nikt nie chciał robić sobie kłopotu…nikt nie chciał przyjąć ich do swojego domu.

         Znaleźli schronieni w grocie przemienionej na stajnię…i tam wśród zwierząt przyszedł na świat Syn Boży, nasz Zbawiciel. Nie było tam wygodnego łóżka ani kołyski, tylko żłób i siano na którym spoczął Król wszechświata.

         Dzisiaj nikt nie pamięta o bogatych, którzy w tamtą noc odpoczywali wygodnie. Zapomniany też jest syn Napoleona. A ubogim Dzieciątku z Betlejem pamiętamy. Cieszymy się z tych narodzin, uroczyście je wspominamy. Dziękujemy Bogu za nie. Dlaczego?

         Ponieważ narodził się Syn Boży, nasz Zbawiciel, ponieważ Druga Osoba Trójcy Przenajśw. Syn Boży stal się człowiekiem, zamieszkał z nami.

         Zstąpił na ziemię, aby przez swoje święte życie, przez swoją naukę, przez krzyż, śmierć i zmartwychwstanie pojednać nas z Bogiem, uzdrowić z ran grzechu i wysłużyć nam życie wieczne.

         Zamieszkał z nami, jako jeden z nas, jako Bóg – człowiek, objawić nam Prawdę o Bogu, o człowieku, o sensie naszego życia. Zamieszkał z nami, aby nam dać najpiękniejszy przykład, jak mamy żyć, postępować, modlić się, przebaczać…a nawet jak mamy cierpieć i umierać.

         Przyszedł pokornie, w ubóstwie i prostocie…aby nas nie przerażać, swoją wielkością i świętością, lecz aby ośmielić nas  zbliżyć się do Niego i zaufać Mu.

         W książce „Kontemplacja” Wilgissa Jagera opisana jest historia z Indii. Pewien bogaty, z najwyższej kasty szlachcic  miał tylko jednego syna. Pewnego dnia chłopiec jeszcze jak małe dziecko został porwany. Ojciec zrobił wszystko, co w ludzkiej mocy, aby dziecko odnaleźć. Syn jednak zaginął bez śladu, mijały lata, ojciec się już zestarzał. Ciągle tęsknił za porwanym dzieckiem.

         Pewnego dnia przypadkowo w spotkanym żebraku rozpoznał swojego syna. Chciał go zatrzymać, ugościć, poznać jego życia…był pewny, ze jest to jego zaginiony syn. Żebrak jednak nie wierzył mu, przeraził się, że to podstęp, ze może zostanie ukarany za kradzież czy włóczęgostwo, nie skorzystał zaproszenia, ale uciekł i ukrył się.  Wtedy bogaty i kochający ojciec polecił swojemu najlepszemu słudze przebrać się za żebraka, odnaleźć jego syna, zbliżyć się do niego, pomagać mu i przekonać, aby się nie bał i przyprowadzić do ojca. W ten sposób odzyskał swoje dziecko.

         Podobnie czyn Bóg Ojciec, posyła do nas swojego umiłowanego Syna, który dla nas się poniża, przyjmuje naturę ludzką, wchodzi w nasze szeregi grzesznych ludzi, aby nam przywrócić utracone synostwo, godność dziecka Bożego i, abyśmy powrócili do Ojca, do naszego domu.

         Mamy więc powody do radości i do świętowania, bo przywrócono nam dziecięctwo Boże, bo na nowo jesteśmy w domu Ojca, bo Bóg Ojciec pojednał nas ze sobą w swoim Synu. Amen

Print Friendly, PDF & Email
29 grudnia 2019 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann