menu close menu

Kazanie – Boże Narodzenie

W dniu dzisiejszym pielgrzymujemy wszyscy w duchu do Betlejem. Zapraszają nas tam aniołowie, którzy zwiastują światu radosną nowinę o narodzeniu Chrystusa.
Dziś w miejscu, gdzie stał żłóbek umieszczona jest złota gwiazda z łacińskim napisem: Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est. „Tu z Maryi Dziewicy, narodził się Chrystus”. Tu wszyscy pielgrzymi klękają i z największą czcią całują to miejsce, by oddać hołd Bogu.
Bóg się narodził na ziemi, Syn Boży stał się człowiekiem, żył miedzy nami jako jeden z nas, stał się naszym Bratem. Przez swoje wcielenie Syn Boży, Słowo Odwieczne, przyjął ludzką naturę, uniżył się, stał się naszym sługą, narodził się w nędzy, ale nie przestał być Bogiem.
Jako Bóg – Człowiek zamieszkał na ziemi. Narodzenie Jezusa, Jego święte życie, Jego śmierć i zmartwychwstanie – to największe wydarzenie w dziejach świata, to prawdziwie nowa era, to czas łaski i miłosierdzia, czas zbawienia dla każdego z nas.
Cud Bożego Narodzenia ciągle trwa, nieustannie Jezus do nas przychodzi… czeka na naszą wiarę, na miejsce w naszych sercach. Św. siostra Faustyna tak pisze o Mszy św. w Boże Narodzenie:

„Kiedy rozpoczęła się Msza św. ogarnęło mnie wewnętrzne skupienie i radość wypełniła moje serce. W czasie ofiarowania ujrzałam Jezusa na ołtarzu, piękności nieporównanej. Dzieciątko patrzyło na wszystkich do wszystkich wyciągało ręce. Kidy nastąpiło podniesienie Dziecię nie patrzyło na kaplicę, ale w niebo, po podniesieniu znowu się patrzyło na wszystkich…Radość, której nie mogę opisać wypełniła moją duszę”.

Tę prawdę, że Msza św. to prawdziwe Boże Narodzenie pięknie wyraża znana kolęda

I my czekamy na Ciebie Pana,
a skoro przyjdziesz na głos kapłana,
Padniemy na twarz przed Tobą,
Wierząc, żeś jest pod osłoną chleba i wina.

Kilkanaście lat temu ekipa nurków wodnych zajmująca się poszukiwaniem zatopionych statków odnalazła u brzegu Irlandii zatopiony z górą czterysta lat temu hiszpański statek. Spośród licznych cennych rzeczy znalezionych na tym zatopionym okręcie największe wrażenie zrobiła na poszukiwaczach złota męska ślubna obrączka. Na zewnętrznym obwodzie tej obrączki wygrawerowane było serce na dłoni. Pod tym rysunkiem umieszczone były słowa: „Nic więcej nie mogę ci ofiarować”.
Posyłając na świat swego Jednorodzonego Syna, Bóg wypowiedział do całej ludzkości podobne słowa: „ Nic więcej nie mogę wam ofiarować”.
To „nic więcej” w przypadku Pana Boga oznacza, że ofiarował nam to, co najcenniejsze.
Jezus narodzony w Betlejem wchodzi w historię człowieka, w twoją i moją historię. Tym którzy Go przyjmują daje „moc, aby się stali dziećmi Bożymi”.
Św. Jan wyraźnie mówi, że tylko tym, którzy Go przyjęli dało „moc, aby się stali dziećmi Bożymi”.
Trzeba Go przyjąć, otworzyć Mu drzwi, zaprosić do środka. Przyjąć Go!

Drogi Bracie i Siostro czy przyjmujesz dziś w Boże Narodzenie Chrystusa do swego serca na dłużej, czy tylko na te święta, a późnej o Nim zapominasz, aby znów sobie przypomnieć o Nim przy okazji następnego święta.
Czy przeżywanie Bożego Narodzenia nie jest dla mnie tylko uświęconym zwyczajem?
Drogi Bracie i Siostro – czy autentycznie Bóg się narodził w Twoim sercu?
Dostojewski przestrzegał nas: „Zachód zagubił Jezusa i dlatego umiera, jedynie dlatego”.
Obyśmy i my wśród codzienności naszego życia nie zagubili Chrystusa! Niech Słowo staje się Ciałem w życiu każdego z nas! Bo nie wystarczy mówić: Wierzymy, że „Bóg się narodził”. Ważniejsze jest, aby tą prawdą wiary żyć na co dzień.
Przyglądamy się Dziecięciu w grocie betlejemskiej. Jezus jako Niemowlę uśmiecha się do nas, wyciąga rączki i zapewnia nas :

„Nie lękajcie się. Znam wszystkie drogi życia. Te, wiodące na najwyższe szczyty i te, które prowadzą aż do otchłani. Znam długość nici waszego życia i wiem, jakim czasem dysponujecie na ziemi po to, aby wygrać doczesność i wieczność. Znam wszystkie wasze talenty i wszystkie słabości. Potrafię was przeprowadzić od narodzin aż do śmierci w szczęściu na ziemi, a później potrafię wam dać szczęście w wieczności”.

 
Umiłowani!
W dzień Bożego narodzenia radość wszelkiego stworzenia.
Zapomnijmy w tym dniu o swoich cierpieniach, otrzyjmy łzy, usuńmy z serca gorycz, smutek i żal do tych, którzy nas obrazili. Oczyśćmy dusze od zła i grzechu, nabierzmy odwagi, oto Pan nas nawiedził, nasze rodziny, nasze domy.
Niech więc rozbrzmiewa w nich anielski hymn: Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli.

Amen.

Print Friendly, PDF & Email
27 grudnia 2015 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann