menu close menu

Kazanie na Święto Królowej Polski

Umiłowani w Chrystusie Panu. Dziś zbieramy się w polskich świątyniach, choć niestety w tym roku w bardzo krojonym stanie ale mam nadzieje, że przed odbiornikami telewizyjnymi zebrani są wszyscy Polacy, aby przeżywać uroczystość Królowej Polski, a zarazem nasze pierwsze i najważniejsze narodowe święto. Dziś oczyma żywej wiary i sercem pełnym gorącej miłości oglądamy Maryję, którą przywołuje św. Jan w swej apokaliptycznej wizji. Patrzymy spokojnie w niebo, aby dostrzec: „Niewiastę obleczoną w słońce i księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu„. Wpatrujemy się w oblicze Tej, której postawa zawierzenia i służby, pokory i miłości została uwieńczona królewską koroną. 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz, po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego, składa uroczyste ślubowanie, w którym obiera Maryję patronką narodu i oficjalnie nazywa Ją Królową Polski. W czasie zaborów, gdy kraj nasz został wymazany z mapy Europy, tytuł „Królowa Polski”, miał szczególne znaczenie. Słynna wizjonerka Wanda Malczewska przekazuje, z tego okresu, następujące słowa Maryi: „Kocham Polskę, bo to moje królestwo. Nie zapomnę o was, a mój syn nie da wam zginąć”. W 300-setną rocznicę ślubów Jana Kazimierza, 1956 roku, milion pielgrzymów powtarzało za bpem Michałem Klepaczem tekst ślubowania przygotowany przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, przebywającego w tym czasie w więzieniu: „Królowo Polski, przyrzekamy”.
Bracia i siostry! Jesteśmy spadkobiercami tego tytułu Matki Bożej i tego ślubowania Jana Kazimierza. Dziś, w święto Królowej Polski, – choć przeniesione z dnia jutrzejszego, my, zgromadzeni w naszym kościele, duchem i sercem zdążajmy na Jasną Górę. Idźmy tam, gdzie znajduje się duchowa stolica naszego narodu, gdzie króluje nam Maryja. Tam, na kamieniach, zapisały się kroniki przeżyć niezliczonych pielgrzymów. Tam wypowiadali nasi przodkowie swoje radości, a najczęściej swoje osobiste i narodowe cierpienia. Tam znajdowali otuchę i odzyskiwali nadzieję „wbrew nadziei„ dawni i współcześni rodacy. Stamtąd często wracali uzdrowieni na ciele, a częściej na duszy… Tam ostatnie przestrzenie posadzki dzielące od Cudownej Kaplicy są wyłożone drogocennymi kamieniami, droższymi od marmuru, bo obmytymi łzami, a wyszlifowanymi stopami, a nawet kolanami naszych praojców, naszych pramatek, rolników, robotników i kapłanów, naszych poetów, książąt i królów.
Tam można usłyszeć stąpanie króla Jagiełły, który przybył ze swoją rodziną na ekspiację po zbezczeszczeniu Obrazu przez złoczyńców w 1430 roku. Tam można usłyszeć chrzęst pancerzy i brzęk ostróg króla Jana III Sobieskiego i jego uskrzydlonych husarzy podążających na odsiecz Wiednia w 1683 roku.
Tam można usłyszeć nagrane na kamieniach i cegłach oblężonej jasnogórskiej twierdzy huki i wybuchy szwedzkich dział i granatów w adwencie i w Boże Narodzenie 1655 roku.
Tam, w czasach „czerwonego potopu” z milionami Polaków, wypraszał dla siebie i dla narodu światła i moce Prymas Tysiąclecie Kard. Stefan Wyszyński. Tam można usłyszeć modlitwę świętego Jana Pawła II, gdy klęczał w czerwcu 1979 roku przed wizerunkiem Królowej Polaków. Jednym słowem: tam mówią wieki i wołają kamienie. To miejsce szczególne, święte. Tam zawsze byliśmy wolni. To narodowe sanktuarium, miejsce wciąż żywych i szczerych modlitw. To skarbnica najcenniejszych wartości boskich, ludzkich i narodowych.
Mówią o tym niezliczone wota na ołtarzach i ścianach Kaplicy Czarnej Madonny. Ale najważniejsze, że jest to Dom naszej Matki i Królowej, nas kochającej, gotowej nam pomagać.
Bracia i siostry! Nasza więź z Bogiem jest naszym wyzwoleniem. Niewiara zawsze pogłębia niewolę, ale wiara i miłość Boga pogłębia wolność dzieci Bożych. W tym duchu zanośmy nasze modlitwy i wołania przez Matkę Chrystusową i Królową Polski do Chrystusa, aby zatrzymał tę epidemię, która niesie spustoszenie, strach, niepokoje, aby wlał w ludzkie serca nadzieję i umocnił w nas wiarę ”. Amen.

Print Friendly, PDF & Email
2 maja 2020 | Aktualności | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann