menu close menu

Kazanie – Objawienie Pańskie

Pan Bóg tęskni za człowiekiem, pragnie jego szczęścia, jego zbawienia; człowiek zaś tęskni za Bogiem, całe życie szuka Boga… czasami nawet nieświadomie… i w tej nieustannej wymianie wartości między niebem a ziemią jest cały sens naszego istnienia.

A św. Augustyn stwierdził taką wielką prawdę, że

niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu.

Za Bogiem tęsknili Mędrcy ze Wschodu, niespokojne było ich serce, szukali Go i dlatego prowadzeni przez łaskę Bożą, przez cudowną gwiazdę, przyszli do Jerozolimy, aby pokłonić się Jezusowi, aby Go uwielbić.
Już wtedy Jerozolima była miastem świętym, miała świątynię i Święte Pisma, miała uczonych w Piśmie i kapłanów składających ofiary w świątyni.
I gdy pewnego dnia przybyli do Jerozolimy pogańscy mędrcy i pytali o Jezusa, którego uważali za obiecanego Mesjasza, za Boga i pragnęli oddać Mu hołd król Herod i mieszkańcy Jerozolimy nie ucieszyli się z ich przybycia, ale się przerazili, przestraszyli. Wskazali drogę do Betlejem, bo prorocy zapowiedzieli, że tam narodzi się Pan Jezus… ale sami tam nie poszli… dlaczego? bo słaba była ich wiara, bo nie uwierzyli, że Jezus jest Zbawicielem świata.
Trzej Królowie, Herod, arcykapłani i uczeni żydowscy wiedzą o Jezusie, mówią o Nim… ale każdy w inny sposób. Mędrcy wierzą w Jezusa, pragną Go uczcić jako Boga i Króla, ofiarują mu cenne dary, klękają przed Nim. Uczeni w Piśmie nie dowierzają słowom Mędrców, a król Herod pragnie Go zabić, bo ocenia Go po ludzku, jako swojego wroga, który pragnie zostać ziemskim królem.
Podobnie było przez całe wieki, podobnie jest dzisiaj – Jezus jest znakiem sprzeciwu, jedni wierzą w Niego, pragną Mu służyć całym sercem, dla Niego są gotowi nawet cierpieć i oddać swoje życie, a inni są obojętni czy nawet walczą z Jezusem i Jego Kościołem.
Wielkim wydarzeniem dla całego Kościoła był dzień 5 grudnia 2015 r., w tym dniu w dalekim Peru zostało beatyfikowanych, ogłoszonych błogosławionymi, trzech misjonarzy: włoski ksiądz Aleksandro Dordi i dwóch Polaków ks. Zbigniew Strzałkowski z Tarnowa i ks. Michał Tomaszek z Żywca. Po kilku latach głoszenia ewangelii i ofiarnej służby najbiedniejszym zostali tam zamordowani 9 sierpnia 1991 r. z nienawiści do Chrystusa… Są dzisiaj w niebie, świętymi – jak Mędrcy szukali Jezusa, znaleźli Go w dalekim Peru… w śmierci męczeńskiej…
Wpatrzeni dzisiaj w Jezusa, jak Mędrcy oddajmy Mu pokłon i posłuchajmy co do nas mówi.

Narodziłem się nagi, mówi Bóg, abyś ty potrafił wyrzekać się samego siebie.
Narodziłem się ubogi, abyś ty mógł uznać Mnie za jedyne bogactwo.
Narodziłem się w stajni, abyś ty nauczył się uświęcać każde miejsce.
Narodziłem się bezsilny, abyś ty nigdy się Mnie nie lękał.
Narodziłem się z miłości, abyś ty nigdy nie zwątpił w Moją miłość.
Narodziłem się w nocy, abyś ty uwierzył, iż mogę rozjaśnić każdą rzeczywistość spowitą ciemnością. 
Narodziłem się w ludzkiej postaci, mówi Bóg, abyś ty nigdy nie wstydził się być sobą.
Narodziłem się jako człowiek, abyś ty mógł stać się synem Bożym.
Narodziłem się prześladowany od początku, abyś ty nauczył się przyjmować wszelkie trudności.
Narodziłem się w prostocie, abyś ty nie był wewnętrznie zagmatwany.
Narodziłem się w twoim ludzkim życiu, mówi Bóg, aby wszystkich ludzi zaprowadzić do domu Ojca.

Amen

Print Friendly, PDF & Email
7 stycznia 2016 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann