Kazanie ślubne

Umiłowani w Chrystusie Panu, bracia i siostry,
Drodzy Nowożeńcy,
O niczym innym nie mówi się, nie śpiewa, nie pisze… tak często jak o miłości. Jest to dowodem wielkiego znaczenia i wielkiej potrzeby miłości w życiu człowieka. P. Bóg będąc sama Miłością stworzył nas z miłości i do miłości.
Miłość jest fundamentem życia. Bez miłości nie można żyć, nie można być szczęśliwym, radosnym, nie można innych uszczęśliwiać. Człowiek, aby żyć, potrzebuje kochać i być kochanym. Człowiek najbardziej potrzebuje miłości w życiu rodzinnym i małżeńskim.
Potrzebuje tej jednej, jedynej osoby, która będzie go kochać i która on będzie kochał w sposób całkowity i wyjątkowy.
Wszyscy o tym mówią, wszyscy o tym wiedza, ale mało kto zastanawia się nad tym, czym jest miłość i jak ją zdobyć. Wg Ewangelii, wg Jezusa i wg doświadczenia wielu pokoleń, miłość to postawa służby: matka służy dziecku, lekarz choremu, nauczyciel uczniom… miłość bliźniego to służba drugiemu człowiekowi.
A słowa, które za chwile sobie powiecie: „ślubuję ci miłość” oznacza – obiecuje, ze będę ci służyć. W potocznym rozumieniu słowo służba budzi przykre skojarzenia, że ten, kto służy to człowiek drugiej kategorii, ze służba zniewala, poniża. Ale jest błędne rozumienie. Bo służba nas wywyższa, uszlachetnia, nadaje sens naszemu życiu. Służyć wielkiej sprawie: Ojczyźnie, P; Bogu, ludzkości… to już zaszczyt. Służyć umiłowanej osobie to również zaszczyt, a równocześnie najlepsza droga do własnego szczęścia i bezpieczeństwa. Ponieważ druga osoba poświęci się mi, zaopiekuje się mną.
Słowo służyć to przede wszystkim działać dla dobra osoby, której się służy, dla dobra osoby kochanej.
Prawdziwa miłość to nie samo uczcie czy stan euforii i uniesienia, ale to świadomy wybór, ze tej wybranej osobie poświęcę siebie, swoje życie, aby była szczęśliwa. Miłość to służba, ofiara, poświecenie, to nawet cierpienie dla drugiej osoby…na wzór Chrystusa, „który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz, aby służyć i oddać swoje życie za wielu.”
W RCA najczęściej mówi się w języku sango, który jest językiem ubogim, brak w nim pojęć abstrakcyjnych. Ale dzięki temu, niektóre określenia sa bardzo głębokie i jasne. Np. Na Mszy św. zamiast naszego „Pan z wami” mówi się „Pan niech przyjdzie do waszych serc”. A przy ślubie nowożeńcy mówią: „Biorę cię na moja żonę, (na mojego męża) w prawdziwym moim sercu i oddaje ci cala moja dusze i całe moje ciało.”
Kochani, i wy również składając dzisiaj przysięgę miłości, wierności i uczciwości – oddajcie sobie cale swoje dusze i ciała, w całkowitej szczerości i prawdzie, w postawie wzajemnej służby.
A na pewno będziecie szczęśliwi i P. Bóg wam pobłogosławi. Amen

16 września 2020 | Rozważania | 0