menu close menu

Kazanie – Trzech Króli – 06.01.2020

        Cudowna gwiazda prowadziła Mędrców do Jezusa a dzisiaj do Jezusa prowadzi nas światło  słowa  Bożego, to słowo objawione przez Boga jest źródłem wiary; to słowo pozwala nam zobaczyć Boga niewidzialnego,   oświeca nasz umysł, kształtuje nasze sumienia, to słowo nadaje sens i cel naszemu życiu. W tym świetle Bożej prawdy wszystko staje się inne, lepsze piękniejsze, radośniejsze.
         W pewnym  kościele  znajdował się witraż, który swoim pięknem zachwycał wszystkich. Jakiś profesor, znający się na sztuce, postanowił go również go zobaczyć, aby sprawdzić czy prawdziwie jest tak piękny i czy zasługuje na uznanie. Kiedy wszedł do kościoła nie świeciło słonce i witraż chwalony przez wszystkich wydawał się zwyczajnym i podobnym do tysięcy innych. Już profesor zaczął wyrażać swoje krytyczne uwagi, gdy słońce wychyliło się zza chmur i jego promienie padały na witraż. Nagle witraż zmienił się, jakby ożył, nabrał wspaniałych barw i kolorów. Wtedy profesor oniemiał z zachwytu…i uznał, że jest dziełem artystycznym wysokiej klasy, że podziw ludu jest uzasadniony.
         Podobnie i nasze życie nieraz wydaje się szare, smutne, ponure jak deszczowy i pochmurny dzień.  Jednak, gdy spojrzymy na nie oczami wiary, nabiera barw i piękna, staje się sensowne, radosne i szczęśliwe.
         Światło wiry jaśniało i świeciło w życiu trzech Mędrców i dało im siły do dalekiej wędrówki, do poszukiwania Zbawiciela.
         Światło wiary jaśniało w życiu wielkiego uczonego włoskiego Aleksandra Wolty, znanego z prac odkryć w dziedzinie elektryczności. Był profesorem fizyki w Padwie i w rodzinnym mieście Como. Wykłady, praca  laboratorium zajmowały jego czas ale również Volta był człowiekiem głęboko religijnym, codziennie zapalał lampkę przed wizerunkiem Matki Bożej i codziennie odmawiał przy domowym ołtarzyku różaniec. Był tercjarzem franciszkańskim. Przez wiele lat zajmował się nauczaniem katechizmu małych dzieci. Gdy w starszym wieku już nie miał sił prowadzić wykłady na uniwersytecie, nie przerywał katechizacji, wciąż  kontynuował nauczanie katechizmu, bo chciał zapalić światło wiary w sercach młodego pokolenia. Umarł w 1827 r. w 82 roku życia. Na ścianie kościoła w Como umieszczono napis: „Tu został ochrzczony Alessandro Volta. Przez odkrycie baterii i nauczanie katechizmu oświecił oblicze ziemi.”
         Droga Mędrców do Jezusa na pewno była długa i trudna, prowadziła przez suchą, piaszczystą i kamienistą pustynię, bo przybyli ze wschodu, z dalekiej Persji lub Arabii.
         Dzisiaj, aby spotkać Jezusa wystarczy przebyć parę kilometrów do najbliższego kościoła.  W naszych kościółkach mieszka P. Jezus, tu nieustannie się rodzi, tu  na nas oczekuje. W Najśw. Sakramencie obecny jest ten sam P. Jezus, któremu kłaniali się Trzej Królowie.
         Jezus daje się nam cały w Eucharystii, by nas umacniać, by być z nami  w naszej samotności, by nas uzdrawiać… i by być zadatkiem nieba.
         Trzej Królowie, gdy zobaczyli Jezusa upadli na twarz, oddali Mu pokłon, ofiarowali swoje dary i jak  podkreśla św. Mateusz, bardzo się uradowali.
         Jezus ucieszył się ich darami, ale jeszcze bardziej uradowała Go ich wiara i  pokora. Trzeba bowiem mieć wielką wiarę i pokorę, aby w małym dziecięciu, tak  nisko urodzonym rozpoznać Boga.
         I my przychodząc do Jezusa Eucharystycznego, tak ubogo i pokornie z nami dziś pozostającego, z wiarą i pokorą Go adorujmy a wtedy Jezus oświeci swoim światłem nasze życie i napełni je prawdziwą radością. Amen  

Print Friendly, PDF & Email
22 stycznia 2020 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann