menu close menu

Kazanie z 10 Niedzieli zwykłej, rok B – 2018

Grzechy przeciwko Duchowi Św. 10 B 2018
Niedawno w pewnym małym miasteczku pod Lublinem dwóch mężczyzn w sile wieku popełniło samobójstwo. Dla sąsiadów i znajomych był to wielki wstrząs; bo byli zdrowi, mieli szczęśliwe rodziny, piękne domy, dobrą pracę…Wszystkim wydawało się, że są szczęśliwi, a oni tak tragicznie postąpili. Po śmierci okazało się, że obydwaj namiętnie grali w kasynie. Nawet początkowo dopisywało im szczęście, jak to bywa przy grach hazardowych, ale wpadli w straszną niewolę, nałóg… zaciągali wielkie długi, gdzie tylko się dało…dłużnicy upominali się, domagali spłaty długu, nieraz z lichwiarskimi odsetkami… w końcu jeden z nich Ireneusz nie widząc szansy wyjścia z trudnej sytuacji, targnął się na życie. Drugi Jan, który po śmierci kolegi miał jeszcze wyrzuty sumienia, że to on go wciągnął w hazard, w poczuciu winy i rozpaczy postąpił podobnie.
Ta historia dobrze obrazuje działanie szatana w naszym życiu: „Szatan obiecuje wszystko co najlepsze, a daje to, co najgorsze. Obiecuje honory i zaszczyty, a daje poniżenie i hańbę. Obiecuje przyjemności a daje poniżenie i ból. Obiecuje cudowne życie, a daje śmierć”.
Od fałszywych obietnic zaczęło się już w raju…i tak będzie do końca świata. Szatan umie się reklamować, używać również współczesnych mediów, aby oszukać człowieka, wprowadzić w jego życie zamęt, cierpienie, nieufność wobec nawet najbardziej kochających nas osób, nieufność wobec Boga, wobec Jezusa. To on wmówił słuchającym Jezusa, szczególnie uczonym w Piśmie, że Jezus działa mocą szatana, że nie należy Go słuchać. To on prowadzi nas do grzechu, do nałogów, do odrzucenia Boga i Jego świętej woli.
Oszczerstwem i kłamstwem posługiwali się Żydzi, aby Jezusa poniżyć, ośmieszyć wobec ludzi, aby ostatecznie Go ukrzyżować. Jezus w dyskusji z nimi przestrzega przed grzechami i mówi o grzechach przeciwko Duchowi Św., które nie będą odpuszczone.
Warto dzisiaj przypomnieć prawdę o grzechach przeciwko Duchowi Św. Człowiek popełnia te grzechy, kiedy nie tylko grzeszy, ale i nie chce z tego stanu wyjść, poprawić się. Żle jest kiedy ktoś kradnie, kłamie, stosuje przemoc wobec innych…a jeżeli jeszcze nie widzi swojego grzechu, nie ma poczucia winy, nie chce się upokorzyć przed Bogiem i bliźnim, przeprosić…to jest grzech przeciwko Duchowi Św. Takiego grzechu nawet Najmiłosierniejszy Bóg nie może odpuścić, bo człowiek jest zamknięty na łaskę, zatwardziały, niezdolny do żalu i poprawy. Katechizm wylicza sześć grzechów przeciwko Duchowi św.:
1. Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
2. Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże.
3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.
4. Zazdrościć bliźniemu łaski Bożej.
5. Mieć zatwardziałe serce wobec zbawiennych napomnień.
6. Aż do śmierci odkładać pokutę i nawrócenie.
Kochani ewangelia dzisiejsza mówi nam o grzechu, o działaniu szatana, ale nie jest smutna, bo mówi także o wyzwoleniu z jego mocy, o przebaczeniu a kończy się obietnicą, że „kto pełni wolę Bożą, jest bratem, siostrą, matką Jezusa”. Kiedy słuchamy z wiarą Jezusa, kiedy szukamy woli Bożej, poprawiamy się, wchodzimy do rodziny Bożej. Jak Matka Boża, jak Apostołowie…stajemy się Jego krewnymi, autentycznie bliskimi, świętymi, mieszkańcami nieba. Amen

Print Friendly, PDF & Email
12 czerwca 2018 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann