menu close menu

Kazanie z 2. 11. 2019

Wietnamski Kardynał van Thuan w czasie rekolekcji watykańskich, głoszonych dla ojca św. i kardynałów mówił o śmierci i przygotowaniu się do wieczności, zacytował wtedy wietnamskie przysłowie: „Narodziny są pielgrzymką, śmierć jest powrotem do domu.” A św. Jan Paweł II na łożu śmierci powiedział do lekarzy, którzy robili wszystko, aby mu życie przedłużyć: „Pozwólcie mi odejść do domu Ojca.”
Dzisiaj kiedy myślimy o śmierci, wspominamy naszych zmarłych i modlimy się za nich, pamiętajmy że śmierć nie jest końcem życia człowieka, ale początkiem, narodzeniem do nowego życia, pełnego życia; jest powrotem do domu Ojca, jest przede wszystkim spotkaniem człowieka z Bogiem.
Ale nie możemy zapomnieć, że tylko świeci mogą okładać oblicze Boga, że wszyscy potrzebujemy pokuty i oczyszczenia, aby się zbawić. Tylko ci będą zbawieni, którzy są podobni do Jezusa Chr., ci w których na sądzie P. Bóg rozpozna swoje podobieństwo. A ci którzy na ziemi w pełni się nie uświęcili, nie odpokutowani swoich grzechów są zatrzymani w czyśćcu, tam dopełniają dzieła pokuty i uświęcenia.
Wielkim świętym naszych czasów jest zmarły w 1968 r. św. O. Pio. włoski kapłan i zakonnik, który już za życia zasłynął cudami i ponad 50 lat na swoim ciele nosił stygmaty męki Pańskiej, rany jak P. Jezus ukrzyżowany, na rękach, nogach i boku.
Św. Ojciec Pio wiele modlił się za dusze czyśćcowe a one często go odwiedzały. Pewnego wieczoru przyszedł do niego człowiek otulony w płaszcz, przedstawił się, że jest Pietro du Mauro, podał swój adres i, że zginął w pożarze 18 sierpnia 1908 r., i prosił o jedną Mszę św. Zjawa zniknęła, jeszcze tego wieczoru o. Pio poprosił przełożonego o możliwość odprawienia Mszy św. za duszę Pietro. Kilka dni później przełożony sprawdził w ewidencji zmarłych miasta San Giovanni Rotundo czy rzeczywiście taki człowiek zginął w pożarze, wszystko co zjawa mówiła okazało się prawdą.
O. Pio widział, jak wygląda czyściec, w jaki sposób dusze cierpią, znał rodzaj cierpienia danej duszy i czas jej trwania. Świętemu zostało objawione:
– że dusze czyścowe są szczęśliwe, bo już cieszą się ze zbawienia, a ich doświadczenie Boga jest o wiele jaśniejsze niż to, które my mamy i żadna dusza nie chce powrócić na ziemię,
– że dusze w czyśćcu wiedzą, kto za nich się modli, kto odwiedza ich groby i modlą się za nas;
– wiedzą co dzieje się z nami, co dzieje się na ziemi i pomagają żyjącym, np. po zejściu lawiny w Alpach, ratownicy przerwali już poszukiwania, wtedy dusze powiedziały przez świętego, że pod śniegiem są jeszcze żyjący, żeby kontynuować poszukiwania i rzeczywiście znaleziono i uratowano jeszcze kilka osób,
Świętemu zostało objawione jeszcze:
– że cierpienia w czyśćcu są znacznie większe aniżeli wszystkie cierpienia ziemskie,
– że niektóre dusze muszą cierpieć bardzo długo, nawet do końca świata, bo mają wiele win i są przez żyjących opuszczone.
Święty często zachęcał: „Módlcie się za zmarłych, musimy opróżnić czyściec, wszystkie dusze mogą być uwolnione.” Zawsze zachęcał do modlitwy, do ofiarowania Mszy św. i Komunii św. za zmarłych, jak również cierpień i umartwień…
Kochani, pamiętajmy o zmarłych, ale nie zapominajmy, że i my jesteśmy śmiertelni, że wcześniej niż się spodziewamy do nich dołączymy…
Myśl o śmierci jest przerażająca dla tych, którzy nie mają nadziei, którzy żyją jakby Boga nie było, ani śmierci, ani ostatecznej sprawiedliwości…
Dla tych zaś co wierzą i z Chrystusem budują swoją codzienność jest przejściem z życia do prawdziwego życia jest wyzwoleniem, jest wejściem do raju.
Prawda o karach czyśćcowych nas przeraża, ale możemy jej uniknąć, możemy ją skrócić…przez modlitwę, życie sakramentalne, wyzbywanie się naszych nałogów, przez cierpliwe znoszenie naszych obowiązków, chorób, doświadczeń życiowych, przez spełnianie dobrych uczynków…
P. Bóg nikogo nie potępia, każdemu daje łaski konieczne do zbawienia…Dopóki żyjemy, dopóty możemy wzrastać w łasce i świętości, nie marnujmy czasu i łaski Bożej, niech nasze życie będzie drogą do nieba, bo w domu naszego Ojca jest mieszkań wiele…także i dla nas. Amen

Print Friendly, PDF & Email
2 listopada 2019 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann