menu close menu

Kazanie z 2 Niedzieli Adwentu 2018

W Indiach w mieście Akbar zbudowano bramę tryumfalną wysoką aż na 50 m. a na bramie napisano słowa mądrości pierwszych wieków chrześcijaństwa: „Ten świat jest tylko pomostem, przejdź przez niego, ale nie buduj na min swojego domu.” A na pewnym moście w Anglii umieszczono podobny napis: „Wszystko jest przejściem” a z drugiej strony mostu napisano: „do Ojczyzny.”
Ojczyzną każdego człowieka jest niebo, królestwo niebieskie. A życie ziemskie jest drogą, czasem zbawienia, zasługiwania na niebo, czasem zbliżania się do Boga. Adwent te prawdę jeszcze raz nam przypomina, że idziemy do Boga i Bóg przychodzi do nas. Adwent będzie trwał dotąd, dopóki ostatni człowiek nie dostąpi zbawienia a cały świat mocą Bożą nie zostanie uwolniony od zła, cierpienia i śmierci.
Wolanie św. Jana Chrzciciela: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!” jest wezwaniem do pokuty, do wewnętrznej przemiany życia, aby otworzyć się na Boże miłosierdzie i dostąpić wewnętrznego uzdrowienia. Największą przeszkodą w przyjęciu Jezusa do naszych serc jest grzech, nieposłuszeństwo wobec Boga. Aby dobrze przygotować się na przyjęcie Chrystusa, musimy zerwać z grzechem, nawrócić się.
Pisarz John Powell w swojej powieści opisuje historię grzesznej kobiety, która zrozpaczona idzie na skaliste, klifowe wybrzeże oceanu, aby rzucić się z wysokich skał w rozszalałe morze i zakończyć swoje smutne życie. Kiedy szła tak po opuszczonej plaży usłyszała głos wewnętrzny, który nakazał jej odwrócić się i popatrzeć za siebie. Kiedy się odwróciła nie zobaczyła niczego nadzwyczajnego, tylko swoje ślady na piasku zmywane przez morskie fale. Patrząc na to naturalne zjawisko ponownie usłyszała głos wewnętrzny: „Tak jak fale morza zmywają twoje ślady na pisaku, tak moje miłosierdzie zmywa całą twoja grzeszną przeszłość. Powołałem ci do tego, abyś żyła i miłowała, a nie do tego, abyś umierała.” Ta myśl ją ocaliła, uwierzyła w siebie, zaczęła nowe życie.
Podobnie jak w życiu tej i kobiety P. Bóg nam mówi, że powołał nas nie do grzechu i śmierci, lecz abyśmy żyli i miłowali.
Każdy czas ma swoich proroków, którzy odważnie i z mocą głoszą słowo Boże, jak Jan Chrzciciel. W naszych czasach jest nim św. Jan Paweł II. W swoim liście apostolskim przygotowującym świat na nowe tysiąclecie ten święty papież ukazuje nam trzy etapy prostowania ścieżek naszego życia na przyjęcie Chrystusa:
1. Poznać dokładnie Jezusa, Jego prawdę, Jego miłość, Jego zbawienną mękę i zmartwychwstanie. Z tego poznania zrodzi się nasza wiara, mocna, świadoma, nie bojąca się krytyki i trudności.
2. Pokochać Chrystusa, umiłować Jego osobę, dar życie, które nam daje. To umiłowanie prowadzi do modlitwy, czyli zaproszenie Jezusa do naszego życia, bycie z Nim. Bóg udziela nam swoich łask, swojego Ducha Św., przede wszystkim wtedy gdy się modlimy.
3. Naśladować Jezusa czyli postępować jak On, wtedy nasza wiara przemieni nasze życie, uświęci je, przemieni, stanie się ono drogą do nieba.
I pamiętajmy: „Ten świat jest tylko pomostem, przejdź przez niego, ale nie buduj na min swojego domu.”
„Wszystko jest przejściem…do Ojczyzny… Wiecznej, do Boga. Amen

Print Friendly, PDF & Email
15 grudnia 2018 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann