menu close menu

Kazanie z 20 Niedzieli zwykłej, C – 2019

Od kilku miesięcy szaleją pożary lasów na Syberii. Płonie ponad 3 miliony hektarów lasu. Chmury dymu unoszącego się znad palących się lasów, przykrywają obszar ponad 5 milionów kilometrów kwadratowych, czyli więcej niż powierzchnia całej Unii Europejskiej. W kwietniu śledziliśmy w telewizji pożar najsłynniejszego kościoła świata, katedry Notre Dame w Paryżu. A mniejsze, również bardzo groźne pożary zdarzają się często.

         Tymczasem Jezus mówi Jezus mówi nam dzisiaj: «Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął»”.

         O jakim ogniu mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii? Ogień, który oświetla i ogrzewa, ale potrafi też doszczętnie zniszczyć, od początku kojarzył się człowiekowi z tym, co mocniejsze od niego i tajemnicze. Dlatego jest znakiem samego Boga, Jego obecności i działania.

         W płonącym krzewie ukazał się P. Bóg Mojżeszowi, w znaku ognistego słupa prowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej. W wizjach prorockich Bóg ukazywał się w ogniu płonącym, na tronie z ognistych płomieni. W obrazie ognia ukazywano też oczyszczające działanie Boga, dlatego ogień jest także symbolem doświadczenia, w którym Bóg oczyszcza miłość człowieka. „Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia”.

         Na tle nauki Starego Testamentu Jan Chrzciciel, zapowiadając nadejście i działanie Mesjasza, stwierdza, że będzie On chrzcił Duchem Świętym i ogniem, czyli zanurzy człowieka w ogniu działania Ducha Świętego. Zatem kiedy Jezus mówi, że przyszedł ogień rzucić na ziemię, to znaczy, że przez śmierć i zmartwychwstanie otworzył drogę działania Ducha w człowieku. Ogień, który ma zapłonąć, to obecność i działanie Boga przez Ducha na ziemi i w człowieku. Jezus pragnie, aby człowiek otworzył się na działanie Bożej łaski. To działanie obejmuje całe życie człowieka, dlatego ogień Jezusa jest symbolem każdej łaski Bożej, to znaczy działania Bożej miłości.

         W nauczaniu Jezusa pojawia się także drugie znaczenie ognia. To obraz wieczystych płomieni ognia nieugaszonego w piekle. Kto odrzuci ogień Bożej miłości, zostanie objęty płomieniami Bożego gniewu, płomieniami przeznaczonymi dla diabła i jego wyznawców.

         W trzeciej tajemnicy fatimskiej pojawia się również wizja ognia. Łucja opisuje, że P. Bóg ukazał im obraz  prześladowania Kościoła, cierpienia papieża, kapłanów i tysiące wyznawców Chrystusa. (O czym rozważaliśmy na ostatnim nabożeństwie fatimskim). Wtedy na niebie pojawił się anioł gniewu Bożego z płonącym mieczem w ręce, aby tym mieczem spalić grzeszników. Wtedy pojawia się Maryja, która wyciąga rękę w stronę anioła, a promienie łaski wypływające z jej ręki gaszą ogień sprawiedliwości Bożej i wypraszają miłosierdzie.

         P. Bóg przez Maryje daje nam jakby „ostatnią deskę ratunku” jest to modlitwa i pokuta, aby ocalić współczesny świat od nieszczęść i wszystkich grzeszników, (również nas) od potępienia, od ognia wiecznego. 

         W jaki sposób mamy pokutować? W obecnych czasach cieszymy się pokojem i dobrobytem. A tymczasem tak bardzo prawie wszyscy narzekają, na wszystko: jak jest ciepło narzekamy na upały, za kilka tygodni będziemy narzekać na zimno, jak nie pada narzekamy na suszę, jak pada narzekamy na deszcz. Wszystko i wszystkich krytykujemy, jacy to ludzie dzisiaj są niedobrzy, w jakich to strasznych czasach żyjemy. W takiej postawie jest ukryty żal do P. Boga i jakby wyrzut, że Bóg źle rządzi światem i brak wiry w Jego miłosierdzie. Bardzo lubię odwiedzać chorych i cierpiących, bo ci ludzie najmniej maja prezencji do Boga, chociaż najwięcej cierpią.

         Nie narzekajmy, nie krytykujmy wszystkich, nie pozwólmy, aby gorycz napełniła nasze serca. Przyjmujmy wszystko z dziękczynieniem i ofiarujmy Bogu jako pokutę za grzech nasze i świata. Anioł w Fatimie powiedział do dzieci, jeśli coś was boli, cierpicie, jeżeli was kto skrzywdzi zasmuci, obrazi…ofiarujcie to Boskiemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi jako wynagrodzenie za grzechy.          Nie pozwólmy, aby doświadczenia tego świata zgasiły w naszych sercach ogień wiary i miłości. Amen fffffffff

Print Friendly, PDF & Email
29 sierpnia 2019 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann