menu close menu

Kazanie z 3 Niedzieli Adwentu rok B 2017

W ostaniem czasie remontuje się i przebudowuje bardzo dużo dróg; nie tylko w Pogwizdowie, ale również drogę z Bochni do Limanowej, na Nowy Sącz, remontuje się autostrady, przebudowuje mosty, w Krakowie jest tyle objazdów z powodu remontów ulic…Również św. Jan Chrzciciel napomina nas, abyśmy „przygotowali drogę…dla Pana”.
Aby dobrze zrozumieć słowa Jan Chrz. trzeba pamiętać, że w czasach biblijnych było bardzo mało pojazdów, dlatego też nie było dobrych dróg. Nieliczne drogi, które istniały były wąskie, wyboiste, błotniste…Dlatego też kiedy król planował odwiedzić jakieś miasto, wysyłał wcześniej heroldów, który zadaniem było zobowiązanie poddanych do naprawy dróg, (orszak królewski liczył nawet setki wozów), jak również pouczali oni w jaki sposób z należytymi honorami mają przyjąć króla.
Jan nie jest Mesjaszem, Zbawicielem; jest Jego posłańcem przygotowujący Mu drogę, jest głosem samego Boga nawołującym do pokuty, do poprawy… Jan z pokorą podkreśla wielkość przychodzącego Zbawiciela, mówi: „ja nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u Jego sandała”. Jan jest świadkiem posłanym przez Boga, aby zaświadczyć o Chrystusie prawdziwej Światłości świata, aby wszyscy uwierzyli w Niego.
I to jest również najważniejsze zadanie Kościoła i każdego z nas: przekazywanie światu pogrążonemu w mroku zła i cierpienia światłości z nieba, czyli prawdy objawionej przez Chrystusa, przekazywanie samego Chrystusa. Kiedy w czasie rorat dzieci wnoszą lampiony, przypominają nam właśnie o tym, że Jezus przychodzi, aby nas oświecić i my wierzący mamy świecić, mamy innych prowadzić do wiary, do Chrystusa…bo tylko Chrystus jest Zbawicielem świata, tylko On daje prawdziwą radość i życie…Bez Jezusa człowiek jest zagubiony a ludzkość nie ma przyszłości.
„Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, głosić dobrą nowinę, opatrywać rany, zapowiadać wolność”. Tak prorok zapowiada Zbawiciela. Jezus nie jest jak rewolucjoniści czy ideolodzy, którzy w imię pustych obietnic chcą niszczyć stary porządek, mordować i burzyć wszystko. P. Jezus miłuje ludzi i przemienia świat miłosierdziem i prawdą. Wyzwala ludzi udręczonych złem i nienawiścią. Wchodzi w nasze ludzkie życie staje się człowiekiem, jednym z nas, aby nas uzdrowić, przemienić, aby nam wlać łaskę wiary i zaufania wobec naszego Boga i Stwórcy.
Podobna jest misja każdego kapłana, również nas namaścił Pan w dniu święceń i posłał do współczesnego świata, by głosić dobrą nowinę, by obwieszczać czas łaski, by pocieszać zasmuconych…
Ksiądz jest posłany przez Boga, aby być zastępcą Chrystusa, aby w Jego imieniu głosić słowo Boże, odpuszczać grzechy, uświęcać, błogosławić… Po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się czas wizyt duszpasterskich w naszych domach, czyli tak zwanej kolędy. Jedni wyczekują księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko strata czasu. Kolęda odbywa się po świętach, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzów z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.
Spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Stąd niezrozumiałym byłoby na przykład pozostawanie niektórych w sąsiednim pokoju albo oglądanie w tym czasie telewizji (niestety są u nas takie przypadki).
Kolęda jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić.
Prawdą jest również, że nie wszyscy chodzą do kościoła, chociaż uważają się za wierzących…(Niektórzy nawet nie mają czasu, aby przyjść na nabożeństwo przygotowujące do bierzmowania…) Na kolędzie można z nimi się spotkać, przypomnieć o Bogu, o modlitwie, zachęcić do dobrego…i te krótkie minuty mogą wiele pomóc.
Św. Jan Paweł II często powtarzał „otwórzcie drzwi Jezusowi” otwórzmy i my nasze serca i nasze domy dla Jezusa, a on zawsze przychodzi, aby nam pomagać, aby nas wyzwolić od zła, aby nas zbawić. Amen

Print Friendly, PDF & Email
17 grudnia 2017 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann