menu close menu

Kazanie z 3. Niedzieli Adwentu

Genialny poeta Dante Alighieri zapukał kiedyś późnym wieczorek do furty klasztornej, jakiś zakonnik otworzył mu bramę i zapytał, czego on tu szuka w nocy, poeta odpowiedział: „Szukam radości!”. Był jednym z największych poetów i myślicieli wszystkich czasów, podziwiany, honorowany, przyjmowany na dworach… a nie był szczęśliwy, szukał radości i pokoju w klasztorze, na modlitwie.
My również jej ciągle szukamy w naszym życiu. Szukamy jej na ekranach telewizorów i komputerów, w świątecznych zakupach i prezentach, w marzeniach o bogactwie, sławie, sukcesach… czasami szukamy radości w grzechu, w poniżających nas nałogach… I ciągle nie możemy jej znaleźć, radość i szczęście jakby przed nami ucieka, ukrywa się, a spotyka nas często smutek i zniechęcenie.
Pan Bóg, który jest samym Dobrem, stworzył nas do radości i szczęścia, On też wlał w nasze serca ten wielki głód radości, to wielkie pragnienie szczęścia.
Trzecia niedziela adwentu nazywa się niedzielą „gaudete” czyli niedzielą radości. Liturgia nas zachęca „Radujcie się zawsze w Panu, jeszcze raz powtarzam: Radujcie się!” A następnie podaje zasadnicza racje tej głębokiej radości: „bo Pan jest blisko”. Najważniejszym i naprawdę jedynym źródłem naszej radości jest Pan Bóg, który w swoim synu Jezusie Chrystusie tak bardzo zbliża się do człowieka, do mnie, do ciebie, dok każdego z nas. Gdy jesteśmy blisko Jezusa jesteśmy radośni, gdy się od Niego oddalamy ogarnia nas smutek.
Jezus zawsze nam przynosi radość, wszystkie tajemnice wiary są tajemnicami radości a tajemnice bolesne są z winy człowieka, z powodu naszych grzechów. Radością jest posiadanie Jezusa a smutkiem jest Jego utrata. Ludzie przychodzili do Jezusa ze swoimi cierpieniami i problemami a On im pomagał; jak słyszymy w Ewangelii: niewidomi odzyskują wzrok, sparaliżowani chodzą, trędowaci są oczyszczani, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię, czyli radosną nowinę.
Do szczęśliwego życia potrzebujemy pomocy innych osób i różnych rzeczy ziemskich, materialnych. Jak długo jesteśmy na ziemi są dla nas konieczne: oparcie w kochającej się rodzinie, zdrowie, chleb codzienny, godziwe mieszkanie, także osiągnięcia zawodowe, szkolne, satysfakcja z życia… Ale nie zapominajmy, że te dary również pochodzą od Boga i powinny nas do Niego prowadzić. Mamy zdrowie, to jeszcze więcej powinniśmy Boga kochać i uwielbiać za ten dar. Masz szczęśliwą rodzinę, dobrego męża, kochającą żonę, zdrowe i posłuszne dzieci, uwielbiaj Boga za te dary. Podobnie jest z pracą i ze wszystkimi dobrami tej ziemi… to łaska Boża, to niezasłużony dar Jego serca.
Jednak drugi człowiek, choćby najlepszy i rzeczy ziemskie nie dadzą nam pełnej radości; bo człowiek jest słaby i grzeszny, a rzeczy ziemskie są kruche i nietrwałe, nie możemy na nich budować naszego szczęścia.
Jedynie Chrystus daje prawdziwą radość, jedynie On może być naszą siłą i podporą w życiu; nie ma takiego zła, takiego smutku i cierpienia, którego by Jezus nie mógł pokonać. Jeden teolog tak wymownie o tym pisał: „Jezus jest dla mnie wzorem do naśladowania, jest moim przyjacielem. Kiedy mam jakiś problem najczęściej zwracam się do Niego, On mnie zawsze wysłucha. Mogę Mu bezgranicznie zaufać. Modlitwa do Niego przywraca mi pokój i radość. Kiedy tylko zgrzeszę, od razu myślę o Jezusie, o tym jak Go skrzywdziłem, to mi pomaga odróżnić dobro od zła, uczy jak postępować. Całkowicie powierzam Mu moje życie, moją przyszłość i nie obawiam się niczego. Jezus jest dla mnie miłością, nadzieją, ostoją, mądrością, światłem w ciemnościach, On daje sens mojemu życiu, On jest całym moim życiem.”
Czy my podobnie moglibyśmy powiedzieć o naszej przyjaźni z Chrystusem, o naszej wierze? Czy nasza radość, nasze szczęście budujemy z Chrystusem i na Jego Prawdzie?

Prawdziwa pokuta adwentowa to czas powrotu do Jezusa, to przygotowanie miejsca dla Jezusa w naszym życiu. Aby Jezus w nas żył i aby przez nas niósł radość i szczęście światu. Amen

Print Friendly, PDF & Email
19 grudnia 2016 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann