menu close menu

Kazanie z 4 Niedzieli zwykłej rok B

Ewangelia mówi nam dzisiaj o uzdrowieniu opętanego. Zwycięstwo nad duchem nieczystym jest kolejnym znakiem nadejścia Mesjasza, który przychodzi wyzwolić nas z niewoli szatana i grzechu.
Ten opętany z Kafarnaum rozpoznał Jezusa, że jest Świętym Boga, Synem Bożym i bluźnił na Niego. Ponieważ opętanie to stan człowieka, którego ciałem i umysłem zawładnął szatan. Rozpoznanie opętania jest trudne. Szczególnymi objawami jest:
– wrogość wobec Boga,
– bluźnienie i przeklinanie,
– niechęć do rzeczy i osób poświęconych Bogu (krzyż, medalik, woda święcona, kapłan),
– mówienie i rozumienie nieznanych języków, mówienie nieswoim głosem,
– nadludzka siła…
Dzisiaj również zdążają się opętania, ale na szczęście rzadziej, bo jesteśmy ochrzczeni, Duch Św. mieszka w nas, wpływ szatana jest ograniczony. W naszych czasach takie słynne opętanie miało miejsce w Bawarii, nakręcono nawet o nim film „Egzorcyzmy Emily Rose”.
Szatan, samo zło, ciągle walczy z Bogiem i Jego wyznawcami. Ośmielił się kusić nawet samego Jezusa, dręczy też Jego uczniów. Jest groźnym przeciwnikiem, nie wolno nam go lekceważyć. Jako upadły anioł posiada inteligencję przewyższając nasz rozum i wyobraźnię. Działa podstępnie.
Życie chrześcijańskie jest walką duchową, czasami mniej, a czasami bardziej intensywną, doświadczaną przez wszystkich chrześcijan. Niestety w XXI wieku istnienie złego ducha stało się dla nowoczesnych chrześcijan sprawą wstydliwą. Wielu z nich jest skłonnych jeszcze wierzyć w Boga, lecz nie w diabła, uznając go za postać mityczną i legendarną, bądź za abstrakcyjną ideę zła, która nie ma żadnego wpływu na życie ludzkie.
Taktyką szatana i wszystkich złych duchów są podstępy, zasadzki, oszustwa i krętactwa. Św. Ojciec Pio (1887-1968), wielokrotnie dręczony przez diabła, widział go pod postacią okrutnego człowieka, który go bił, bądź pięknych, prowokujących kobiet, które próbowały go uwieść, jak również pod postacią jego przełożonego.
Działanie diabła może dokonywać się w wymiarze zwyczajnym, poprzez różnego rodzaju pokusy, które skłaniają do grzechu i w wymiarze nadzwyczajnym, poprzez dręczenia, które dotykają zdrowia fizycznego, życia osobistego i zawodowego.
Należy pamiętać również o tym, że diabeł porusza się w granicach wyznaczonych przez Boga. Jego działanie jest dopuszczone przez Opatrzność Bożą, co stanowi dla nas wielką tajemnicę, którą może wytłumaczyć jedynie prawda o miłości Boga, który współdziała we wszystkim dla dobra tych, którzy go miłują
Św. Jan Chryzostom (ok. 350-407) nazywał szatana „pomocnikiem w uświęcaniu dusz” mając na uwadze tych ludzi, którzy doświadczywszy nadzwyczajnego działania demonicznego i związanego z nim cierpienia, przylgnęli całym sercem do Chrystusa, otrzymując łaskę duchowej wolności i świętości.
Wśród istotnych przyczyn nadzwyczajnego działania złego ducha należy wskazać dobrowolne, świadome i długotrwałe pozostawanie w grzechach śmiertelnych, nałogach oraz perwersjach seksualnych. Poza tym istotnym źródłem „infekcji demonicznej” jest bałwochwalstwo (np. satanizm), okultyzm, spirytyzm (np. wywoływanie duchów), magia, wróżbiarstwo (np. horoskopy, astrologia), niektóre formy muzyki (np. techno, satanistyczna), filmy i książki ezoteryczne (np. Harry Potter)…
Dzisiaj diabeł posługuje się modą, hasłami o nowoczesności, postępie…aby nas zwodzić. Często sami powtarzamy, że np. mieszkać razem przed ślubem to przecież nie grzech, zabijanie nienarodzonych to wolność, rozwody to wolność.
Skuteczną obroną przed działaniem diabła stanowią sakramenty święte, wśród których spowiedź święta jest „najlepszym egzorcyzmem” oraz modlitwa, szczególnie różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, wezwania do św. Michała Archanioła…czyli modlitwa i życie w duchu chrześcijańskiej wiary.

Print Friendly, PDF & Email
29 stycznia 2018 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann