menu close menu

Kazanie z I Niedzieli Wielkiego Postu – 2018

I W. Post 2018
Na początku Wielkiego Postu P. Jezus nas wzywa do nawrócenia: „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.” Bo wszyscy jesteśmy grzesznikami, a tymczasem naszym celem jest niebo, przebywanie z Bogiem na wieki, aby je osiągnąć, aby się zbawić potrzebujemy nawrócenie, potrzebujemy pokuty, innej drogi do Boga nie ma. Musimy się poprawić, wewnętrznie przemienić; przemienić nasze myśli, pragnienia, uczucia, a przede wszystkim nasze postępowanie… aby się upodobnić do samego Chrystusa, aby żyć wg Ewangelii i nie powracać do dawnych nałogów i grzechów.
Każdy z nas codziennie staje przed wyborem dobra lub zła. Codziennie jesteśmy kuszeni przez szatana, przez innych, przez świat, przez media…jak również przez nas samych, przez nasze grzeszne przyzwyczajenia.
Życie uczy nas, że nieszczęście zła, grzechu, nałogu rozpoczyna się najczęściej od drobnej rzeczy, od zgody na małe zło, od niewielkiej pokusy i ulegania słabościom.
Zaczyna się od spróbowania papierosa a kończy na paleniu z którego bardzo trudno się uwolnić; czy od małego piwa, jednego kieliszka…a kończy pijaństwem. Podobnie jest z grzechami przeciwko rodzinie; na początek niewinna przyjaźń, spotkania, zdrada małżeńska…a potem kłótnie, sądy, rozwody i cierpienia wszystkich, zwłaszcza dzieci.
W Naszym kraju ciągle bardzo wielkim problemem społecznym, narodowym, rodzinnym a także kościelnym jest plaga pijaństwa, nadużywanie alkoholi i uzależnienie od niego.
Dane z ostatnich lat są przerażające: 12 % naszego społeczeństwa czyli ok. 4 miliony, nadużywa alkoholu, a pije prawie 80%. Ponad 1.5 mil. dzieci wychowuje się w rodzinach z problemami alkoholowymi. Spożycie czystego alk. na statystycznego Polaka jest ciągle bardzo wysokie – 13.6 litra. Przerażające jest również to, że wzrasta liczba pijących dzieci, młodzieży i kobiet.
A kto policzy łzy i cierpienia dzieci, matek i żon ? Kto wynagrodzi ich krzywdy ? Kto policzy wszystkie wypadki, kalectwa, przedwczesne śmierci z powodu picia?
Alkohol rujnuje życie ludzkie, niszczy w człowieku to co najwyższe i najszlachetniejsze, sprowadza nas do największego upodlenia i poniżenia.
Odbiera nam największą godność – łaskę dziecięctwa Bożego. Upicie się jest grzechem ciężkim, pozbawia nas ł. uświęcającej i prowadzi do wielu innych grzechów, zwłaszcza g. nieczystych, bo wtedy czł. traci poczucie wstydu i wrażliwość na wyższe wartości.
Alkohol zabija w nas zdolność odróżnienia dobra od zła. Nawet w chwilach trzeźwości umysł pijaka nie funkcjonuje normalnie. Wydaje mu się, że wszyscy wokoło są żli i go krzywdzą, że nawet najlepsza żona i własne dzieci, są dla niego niesprawiedliwi i są przyczyną jego cierpień. Nie da sobie nic powiedzieć, nie jest zdolny zrozumieć, jak bardzo błądzi.
To co nas wywyższa i stanowi o naszym człowieczeństwie: rozum i wolną wolę alkohol zaciemnia i osłabia.
Jeden z anonimowych alkoholików napisał taki tekst:
„Pijemy, aby być szczęśliwymi, a stajemy się nieszczęśliwi.
Pijemy, aby doświadczyć radości a dopada nas smutek.
Pijemy, zdobyć przyjaciół, a zyskujemy wrogów.
Pijemy, aby dobrze się wyspać, a budzimy się zmęczeni.
Pijemy, aby być mocni, a stajemy się słabi.
Pijemy, dla zdrowia, a dopadają nas choroby.
Pijemy, dla odwagi, a stajemy się bojaźliwi.
Pijemy, aby doświadczyć radości nieba na ziemi, a ogarnia nas rozpacz piekła.
Pijemy, aby poczuć się wolnym, a stajemy się niewolnikami.
Pijemy, aby rozwiązać problemy, a ich przybywa jeszcze więcej.
Pijemy, aby w pełni żyć, a ściągamy na siebie przedwczesną śmieć”
Wiele zła dzieje się z powodu pijaństwa także w naszej rodzinie parafialnej. Wszyscy przed Bogiem jesteśmy odpowiedzialni za siebie wzajemnie, za naszą trzeźwość…Hasłem apostolstwa trzeźwości są słowa „przez abstynencje wielu do trzeźwości wszystkich”. Mamy być apostołami przez dobry przykład, przez abstynencje czyli całkowite zrezygnowanie z alkoholu na Wielki Post, na dłuższy może czas czy nawet na całe życie.
Skierujmy nasz wzrok ku Chrystusowi, On uzdrawia nas z wszystkich grzechów i nałogów, On może nas również wyzwolić z niewoli pijaństwa.

Print Friendly, PDF & Email
22 lutego 2018 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann