menu close menu

Kazanie z Niedzieli 15. stycznia 2017

W naszym życiu osobistym dwa dni są szczególnie ważne: dzień naszych narodzin i dzień, kiedy odkrywamy, po co się narodziliśmy. Dokładnie znamy dzień naszych narodzin, co roku go wspominamy. Z ustaleniem zaś dnia znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens naszych narodzin mogą być poważne trudności. Czasami ktoś całe życia szuka odpowiedzi na to pytanie, czyli szuka sensu  i sposobu  życia…i nie może go znaleźć.  
Niektórzy znajdują odpowiedzi płytkie, bez głębszego zastanowienia i marnują swoje życie, poświęcają swój czas, zdrowie, siły…na rzeczy tylko ziemskie jak kariera zawodowa, wygodne życie, przyjemności, dorobienie się… A gdy przychodzi poważniejsza choroba, śmierć kochanej osoby, cierpienie…zrozpaczeni odkrywają, że nie wiedzą po co się narodzili, że wszytko wydaje się bezsensowne i beznadziejne.
P. Bóg nie chce, abyśmy żyli w ciemnościach niewiary i zwątpienia, dlatego posyła nam Zbawiciela, który, jak to zaświadcza Jan Chrzciciel, jest prawdziwym Synem Bożym, Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata, czyli nam je przebacza i czyni nas dziećmi Bożymi, dziedzicami nieba. W Chrystusie znajdujemy więc ostateczną odpowiedź na pytanie o sens naszych narodzin. Św. Jan Paweł II często powtarzał, że „ człowiek nie może do końca sam siebie zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa.”
W naszym poszukiwaniu sensu i nadziei ważną rolę odgrywają inni ludzie, zwłaszcza ci, którzy przez różne doświadczenia doszli do życiowej mądrości i znaleźli sens swojego życia. Amerykański psycholog Behold w swojej  książce („The Lamb of God”) opisano taką historię: W pewnym szpitalu ośmioletni chłopiec przygotowywał się do poważnej operacji. Przed operacją zapytał lekarza: „Co się ze mną stanie, gdybym umarł ?” Lekarz ani psycholog nie byli w stanie go pocieszyć i  odpowiedzieć na to pytanie. Zapytał także salowej, która zmywała podłogi: „Czy boi się pani śmierci?” ta usiadła blisko niego i powiedziała  „Tak boję się, ale wiem jak ten lęk pokonać i żyć nadzieją.”  Powiedziała mu, że wierzy w Chrystusa i, że w Jego słowach i życiu odnajduje pociechę i nadzieję. Po długiej rozmowie chłopiec z innym nastawieniem oczekiwał operacji. Miał w sobie więcej nadziei i radości życia…a potem szybko powrócił do zdrowia.
Odnajdując  w Chrystusie Boga, który jest naszym Zbawcą i sensem życia powinniśmy o Nim dawać świadectwo podobnie jak czynił  to św. Jan Chrzciciel. Chrystus nam ciągle przypomina, że mamy być światłością świata, że inni patrząc na nasze życie mają chwalić Ojca, który jest w niebie, mają stawać się lepszymi.
Takim doświadczeniem wiary i świadectwem dawanym Chrystusowi jest także kolęda duszpasterska, (którą wczoraj zakończyliśmy w naszej parafii). Kapłan idzie do naszych domów jako posłaniec Boży; przyjęcie go, wspólna modlitwa, błogosławieństwo, rozmowa duszpasterska…to budowanie wspólnoty parafialnej.   P. Bóg zlecił nam troskę o wszystkich parafian, o pobożnych, ale także o obojętnych czy oziębłych w wierze. Jeżeli niektórzy rzadko chodzą do Kościoła to tym bardziej my mamy obowiązek do nich iść, aby się nie zagubili. Na kolędzie, poznajemy wasze  problemy, jak mieszkacie, pracujecie…Nie tylko mówimy, ale uważnie słuchamy o waszym życiu rodzinnym, sąsiedzkim, o pracy… także o problemach parafii, kościoła…wasze uwagi, nawet te krytyczne są też potrzebne…po to, aby lepiej wam służyć, lepiej wypełniać nasze obowiązki.
Jesteśmy zbudowani waszą pracowitością, zaradnością, troską o rodzinę, o domy, które są coraz piękniejsze…(co roku poświęcamy dziesiątki nowych domów). Jesteśmy wdzięczni za waszą życzliwość, gościnność, za cierpliwość w oczekiwaniu na nas… Dziękujemy także za ofiary, które przeznaczamy na seminarium, misje, dom księży emerytów…
Niech Jezus, Syn Boży, który przyszedł na świat, aby nas uwolnić od zła i grzechu, aby nas zbawić będzie zawsze w naszych sercach i niech On będzie sensem naszego życia. Amen

Print Friendly, PDF & Email
19 stycznia 2017 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann