menu close menu

Kazanie z Niedzieli 17 kwietnia 2016

W okresie wielkanocnym widzimy na krzyżu czerwoną stułę kapłańską. Ten znak ma nam przypomnieć, że Jezus jest Najwyższym Kapłanem, a Jego ofiara krzyżowa uobecniana się podczas każdej Eucharystii.
Jezus jest jedynym kapłanem czyli pośrednikiem miedzy Bogiem i ludźmi, jako Dobry Pasterz prowadzi nas do nieba, daje nam swoim owcom życie wieczne. On zna swoje owce, miłuje je, opiekuje się nimi, aby nie zginęły na wieki i nikt nie może ich wyrwać z Jego ręki.
Kapłan jest zastępcą Jezusa Chrystusa na ziemi. Przez święcenia kapłańskie upodobnił się on do Wiecznego Kapłana i otrzymał udział w Jego posłannictwie. Tylko on ma władzę sprawowania ofiary Mszy św., odpuszczania grzechów, błogosławienia i poświęcania.
Najważniejszym i najszlachetniejszym zadaniem kapłana jest sprawowanie ofiary Mszy św. „Albowiem każdy kapłan z ludzi wzięty, dla ludzi bywa postanowiony w tym, co do Boga należy, aby składał dary i ofiary za grzechy”.
Władzę odpuszczania grzechów przekazał Chrystus Apostołom i ich następcom po zmartwychwstaniu: „Rzekł im: Jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam. To powiedziawszy, tchnął na nich, i rzekł im: Weźmijcie Ducha Świętego; którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Kapłaństwo jest wielką tajemnicą nawet dla samego księdza, ks. Jan Twardowski napisał takie piękne słowa:

Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam
W lipcowy poranek mych święceń
dla innych szary zapewne
 jakaś moc przeogromna
 z nagła poczęła się we mnie
Jadę z innymi tramwajem
biegnę z innymi ulicą
nadziwić się nie mogę
swej duszy tajemnicą

Wszyscy potrzebujemy Boga, Jego łaski, Jego przebaczenia, Jego zbawienia… i dlatego tak ważny jest każdy kapłan, dlatego tak ważne jest powołanie do służby Bożej.
W Święta dzwonił do mnie ksiądz z Cannes, mój dawny proboszcz i mówił, że w Wielką Niedz. Miał aż siedem Mszy św., bo są kościoły, przychodzą wierni a brakuje księży. W tej jego parafii mieszka ok. 90 tyś. wiernych a w wakacje nawet do 300 tyś., a księży w pełni sil  jest tylko dwóch (i kilku emerytów).
Kryzys powołań, który dotknął kraje zachodnie zagraża także nam… Powołanie jest łaską o którą trzeba się modlić. We Włoszech blisko Mediolanu znajduje się mała miejscowość La Monferrato, która liczy ok. 4 tyś. mieszkańców a znana jest całym świecie bo w ciągu ostatnich 60 lat dała Kościołowi ok. 500 kapłanów i zakonnic. Jest to zasługa tamtejszych matek, bo nie tylko dobrze wychowują swoje dzieci, ale ponadto często modlą się o powołania i co miesiąc przynajmniej jedną Komunię i Mszę św. ofiarują w tej intencji.
A jak w wakacje miałem Msze św. na Słowacji zauważyłem, że po każdej Mszy św. wierni zostają na kulka minut i modlą, się o powołania… pytałem dlaczego taki zwyczaj, odpowiedzieli, że przez 30 mieli parafie bez księdza i wtedy modlili się, aby Pan Bóg posłał im duszpasterza, ich prośby zostały wysłuchane, po upadku komunizmu księża powrócili… a zwyczaj modlitwy w tej wielkiej intencji pozostał…
Św. Jan Bosko często mówił, że powołanie to łaska dla Kościoła i rodziny w której się rodzi, bo „Kiedy syn (córka) porzuca rodziców, bo jest posłuszne powołaniu; sam Jezus zajmuje jego miejsce w rodzinie”.
Chrystus, Dobry Pasterz, na pewno zaradzi potrzebom wiernych, nie pozwoli, aby z braku kapłanów utracili wiarę i życie wieczne… ale pragnie, abyśmy w tym dziele mieli czynny udział, abyśmy nieustannie prosili Pana żniwa, aby wysłał robotników na swoje pola.
W naszej parafii mamy bardzo zdolne dzieci i młodzież… czego dowodem jest chociażby przygotowane w Wielkim Poście misterium Męki Pańskiej. Prośmy często o łaskę powołania z naszych rodzin – błogosław Panie naszej parafii, aby była zawsze ziemią kapłańską, ziemią św.
Pozwólcie, że zakończę te refleksje słowami ojca św. Franciszka:

„Drodzy wierni, bądźcie blisko waszych kapłanów przede wszystkim waszą szczerą życzliwością i modlitwą, aby zawsze byli kapłanami według serca Bożego.”

Amen

Print Friendly, PDF & Email
19 kwietnia 2016 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann