menu close menu

Kazanie z Niedzieli 26 lutego 2017

„Nie martwcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić…”

Dziwne są słowa dzisiejszej Ewangelii i niezrozumiałe dla wielu: aż cztery razy P. Jezus napomina nas, aby się nie martwić zbytnio, przesadnie o sprawy ziemskie. A tymczasem dzisiejszy niby postępowy człowiek przemienił życie w nieustanną gonitwę i troskę przede wszystkim o przyjemności ciała i o sprawy materialne.

Jak więc mamy postępować tak jak uczy nas Jezus czy tak jak żyje świat ? Chrystus nie zapomniał, że żyjemy na ziemi i oprócz duszy mamy jeszcze ciało, ale pragnie, abyśmy postępowali roztropnie, odpowiedzialnie, abyśmy na pierwszym miejscu stawiali to co najważniejsze: Boga, nasze uświęcenie, ducha a potem starali się o rzeczy inne. „Starajcie się najpierw o królestwo Boże, o jego sprawiedliwość, a wszystko inne będzie wam dane przez kochającego Ojca, przez Boga.” Bóg wie dobrze czego potrzebujemy i nie zapomina nigdy o swoich dzieciach, jest jak matka, która troszczy się o swoje dziecko. Trudno sobie wyobrazić matkę, która by np. zostawiła zapłakane dziecko w galerii handlowej czy na przystanku i beztrosko wróciła do domu z zakupami. A gdyby nawet ona zapomniała, bo może się trafić taka matka, jedna na milion, jak mocno to podkreśla Pismo św., P. Bóg nigdy nie zapomni o swoim dziecku. Bóg nieustannie działa, nieustannie tworzy i daje życie. Każde nowo narodzone dziecko jest dowodem na to, że p. Bóg nie zmęczył się człowiekiem, że ciągle nas powołuje do życia i opiekuje się nami. P. Bóg również nam nakazuje działać, być aktywnym. Już w raju nakazał, „aby ludzie zaludniali świat i czynili sobie go poddanym.” Nie jest przypadkiem, że cała współczesna cywilizacja, kultura, technika i bogactwo świata zostało stworzone przez narody europejskie, przez chrześcijaństwo. To Biblia nauczyła pogan i barbarzyńców pracy, porządku, myślenia i tworzenia. P. Bóg potępia lenistwo, jest to grzech główny…ale napomina nas, że nie możemy być niewolnikami pracy, pieniądza, trosk ziemskich czyli niewolnikami biblijnej mamony.

„Nikt nie może dwom panom służyć, nie możecie służyć Bogu i mamonie.” P. Bóg jest tylko jeden, nie można Go zastąpić fałszywym bożkiem zysku, przyjemności, nałogów…Jezus stawia nas wobec konieczności wyboru, albo Bóg, dusza i życie, albo ten świat, ciało i śmierć.

W roku 1994 w Paryżu, w jakiejś ruderze znaleziono znanego wszystkim w dzielnicy żebraka, niestety już nie żyjącego. Kiedy po nim sprzątano znaleziono, teczkę z notatkami i prawie milion franków. W zeszycie zapisywał ile użebrał w danym dniu i postanowienie, że jak będzie miał milion wróci do rodziny i normalnego życia. Lekarze stwierdzili, że zmarł z głodu. Może to był chory człowiek, nie potępiamy go, ale to zdarzenie dobrze ilustruje myślenie wielu, że jak będzie bogaty to będzie szczęśliwy, że za pieniądze można kupić wszystko…chleb, ubranie, mieszkanie, przyjaźń, miłość, radość, nawet Boga i niebo… Jest to jednak wielki błąd i brak wiary…Pieniądz jest dobry jako sługa człowieka, można dzięki niemu czynić wiele dobra, ale nie może stać się naszym panem i bożkiem.

Naszym Panem i Ojcem jest tylko P. Bóg, który swoim Synu Jezusie Chr. daje nam rzeczy ziemskie i życie wieczne, daje nam siebie i prawdziwą radość…Obyśmy zawierzyli Bożej Opatrzności, B. Miłosierdziu i nadchodzący W. Post przeżyli jako czas święty, czas odnalezienia Jezusa, a nasze rozważanie zakończmy słowami skargi Jezusa:

Nazywasz mnie MISTRZEM, a nie radzisz się mnie,  Nazywasz mnie ŚWIATŁEM, a nie widzisz mnie,  Nazywasz mnie DROGĄ, a nie idziesz w moje ślady,  Nazywasz mnie PRAWDĄ, a nie szanujesz mnie,  Nazywasz mnie PIĘKNEM, a nie miłujesz mnie,  Nazywasz mnie BOGACTWEM, a nie prosisz mnie,  Nazywasz mnie WIECZNYM, a nie szukasz mnie,  Nazywasz mnie MIŁOSIERNYM, a nie ufasz mi,  Nazywasz mnie WSZECHMOCNYM, a nie cenisz mnie,  Nazywasz mnie SZLACHETNYM, a nie służysz mi,  Nazywasz mnie SPRAWIEDLIWYM, a nie słuchasz mnie.  Jestem Twoim Bogiem mając wiarę – wierz więcej  a nie będzie Ci ciężko, bo kto posiada me Boskie serce,  MA WSZYSTKO.  Świat przeminie, wszystko zabierze Ci śmierć  Tylko jedno zostanie  – Ja – TWÓJ BÓG.

Print Friendly, PDF & Email
26 lutego 2017 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann