menu close menu

Kazanie z Niedzieli 29. maja 2016

Na ścianie jednego z obozów koncentracyjnych, znaleziono przepiękne wyznanie wiary, które napisał nieznany więzień: „Wierzę w promienie słońca, nawet wtedy, kiedy jest noc. Wierzę w miłość, nawet wtedy, kiedy jej nie czuję. Wierzę w Boga, nawet wtedy, kiedy Bóg milczy”.
O tym jak ważna jest wiara w naszym życiu poucza Jezus w dzisiejszej Ewangelii chwaląc rzymskiego setnika. Żołnierz ten będąc Rzymianinem, oficerem, nie pogardzał Żydami, obchodził się po ludzku także ze swoimi niewolnikami, sługami, którzy w tym czasie nie mieli żadnych praw…prosi o uzdrowienie jednego z nich. Jako człowiek religijny zbudował synagogę…wierzył również w Jezusa i dlatego prosił o uzdrowienie sługi.
Setnik jest również człowiekiem pokornym, tak pięknie prosi Jezusa: „Panie nie jestem godzien, abyś wszedł pod mój dach…” Jezus chwali jego wiarę, daje mam go za wzór do naśladowania… A jego słowa na stałe weszły do naszej modlitwy, powtarzają je codziennie przed Komunią św. miliony wiernych na całym świecie.
Przez wiarę człowiek całkowicie powierza się Bogu, okazuje pełna uległość rozumu i woli wobec prawdy objawianej. Wiara to również przyjaźń z Bogiem, to radość życia w obecności Boga, to pokój serca wynikający z ufności w Bożą bliskość i Boże miłosierdzie.
Największym grzechem ludzi wierzących w naszych czasach jest rozdźwięk miedzy nasz ą wiarą i naszym życiem, miedzy przekonaniami a naszymi czynami…A tymczasem zawsze wszyscy i wszędzie mamy kierować się sumieniem, wiarą: zawsze i wszędzie mamy słuchać Boga.
Setnik nie był rabinem czy uczonym w Piśmie, nie był Apostołem, nie był nawet Żydem tylko poganinem…A to właśnie jego daje nam Jezus za wzór…To nie przypadek…Jezus poucza nas, że kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz to nie jest ważne…Ważne jest, abyś wierzył i kierował się prawdą Bożą w swoim życiu. Jesteś wojskowym (jak setnik), policjantem, urzędnikiem, biznesmenem, zwykłym pracownikiem, uczniem, studentem…wszędzie i zawsze masz kierować się sumieniem i słuchać Boga, Jemu służyć. To jest droga do prawdziwego szczęścia i radości już tu na ziemi, to jest świętość naszego dnia powszedniego, to jest prawdziwa wiara.
Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie jest to międzynarodowe spotkanie młodych całego świata, którzy razem ze swoimi duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa, aby wspólnie się modlić, uwielbiać Boga, aby się umocnić świadectwem wiary swoich braci.
Tematem XXXI Światowych Dni Młodzieży  są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez  Jezusa w Jego Kazaniu na Górze. Chciał podkreślić wagę słów Chrystusa na temat szczęścia, bo to one są sercem nauczania naszego Pana.
Ojciec św. prowadzi pielgrzymów do Iskry Miłosierdzia, która od czasu objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie, promieniuje z krakowskich Łagiewnik na cały Kościół Powszechny. Kraków jest szeroko znany jako światowe centrum nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.
Te dni rozpoczną się w całej Pol. już 20 lipca, a od 25 do 31 lipca wszyscy zjeżdżają się do Krakowa, najważniejsze będą ostatnie dwa dni, sobota i niedziela, modlitwa z Ojcem św.
Szczególnie na te dni zaproszona jest młodzież polska i my wszyscy. Nikt też nie lekceważy sprawy bezpieczeństwa uczestników, służby kościelne i państwowe robią wszystko, aby wszyscy byli bezpieczni. Tak jak odbywają się normalnie wielkie nabożeństwa z Ojcem św. czy imprezy sportowe, (nikt nie zamknął się do schronów po zamachach w Paryżu czy w Belgii), tak samo organizowane są te dni. Mamy też mocniej wierzyć w Bożą Opatrzność.
My jesteśmy włączeni do rejonu Krakowa, mamy też przyjąć pielgrzymów na 5 nocy, mają być z Hiszpanii, wysłani wszyscy przez parafię, nie ma podstaw, aby się ich bać. Bardzo prosimy, aby jeszcze składać deklaracje przyjęcia pielgrzymów…
Udział w ŚDM, przyjęcie pielgrzymów to także znak naszej wiary i okazja, aby swoją wiarę umocnić.

Print Friendly, PDF & Email
2 czerwca 2016 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann