menu close menu

Kazanie z Uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła 29. 06. 2019

Św. Apostołów Piotra i Pawła.
W czasie okupacji hitlerowskiej w całej Europie Niemcy założyli 1312 obozów zagłady, (na ziemiach polskich – 435), celem tych obozów było gnębienie fizyczne i psychiczne podbitych narodów. Więziono w niech około 18 mln osób, z których zamordowano 11 mln. Te obozy to „panowanie zła i nienawiści, fałszu i zakłamania, to jakieś zbiorowe opętanie i panowanie szatana. Z pracy uczyniono, zamiast drogi do wolności, (jak to często głosiły napisy obozowe), system tortur prowadzący do śmierci. A kary obozowe często były nieludzkie, wymierzano je z byle jakiego powodu i najczęściej kończyły się śmiercią męczeńską.”
Szczególnie prześladowany i znienawidzony był Kościół Chr. i jego wyznawcy i pasterze. W obozach było więzionych z Polski 4618 księży i zakonników oraz ponad 1200 zakonnic. Szacuje się, iż ok. 3000 księży polskich zostało zabitych. Niektóre diecezje straciły połowę duchowieństwa. Setki kościołów i klasztorów zostało skonfiskowanych, zamkniętych lub zdewastowanych. W planach Hitlera nie było miejsca dla Chrystusa i Jego Kościoła.
W czasie największego głodu i cierpienia w 1941 r. można było odzyskać wolność, pod warunkiem że podpisze się listę narodowości niemieckiej (volkslista). Nikt z polskich duchownych nie zdradził, nie podpisał tej listy. Na tak wielką liczbę więzionych nikt nie wyparł się swojego narodu.
Przypominamy te prawdy w dzień męczeństwa św. Ap. Piotra i Pawła. Bo za wierność Chr. i Jego Ewangelii trzeba cierpieć, trzeba być gotowym ponieść nawet największe ofiary.
Szymon, zwany Piotrem, prosty rybak z Betsaidy, był stosunkowo dobrze sytuowany, a przy tym pobożny. Tak jak inni Żydzi oczekiwał Mesjasza. Wraz ze swoim bratem Andrzejem został przez samego Jezusa wezwany, aby być „rybakiem ludzi”. Więcej, Piotr stał się księciem wszystkich apostołów. Opoka na której Chrystus zbudował swój Kościół. Dotarł ze świadectwem Ewangelii aż do Rzymu. Tam też został ukrzyżowany, za czasów Nerona, między 64 a 67 rokiem.
Natomiast Szaweł z Tarsu, zwany później Pawłem, przez kilka lat pod kierunkiem Gamaliela uczył się prawa żydowskiego i zapoznawał się z historią swojego narodu. Był wiec starannie wykształconym faryzeuszem. Początkowo prześladował Kościół. Po spotkaniu z Chrystusem pod Damaszkiem zmienił się, uwierzył, przyjął chrzest i zaczął z nadzwyczajną gorliwością głosić Ewangelię, zakładał liczne wspólnoty. Aresztowany, mieszkał w Rzymie przez trzy lata. Tam też został ścięty za czasów Nerona, około 65 roku.
Przez swoja wiarę, trud apostolski, przez cierpienie i śmierć męczeńska św. Piotr i Paweł stali się filarami Kościoła. Na ich wierze zbudowany jest Kościół w którym żyjemy, uświęcamy się, zdążamy do nieba. To my ochrzczeni jesteśmy Kościołem, od naszej wiary zależy przyszłość dzieła Bożego na ziemi.
Jeden z dziennikarzy zapytał kiedyś św. Matkę Teresę z Kalkuty: „Co zdaniem Siostry należy zmienić w Kościele? Święta bez zastanowienia odpowiedziała: ciebie i mnie, drogi panie. Odnowę K. trzeba zacząć od siebie, od nas samych. Kościół będzie święty, piękny, zbawiający…gdy my będziemy dobrzy, przebaczający, żyjący miłością…Gdy będziemy podobni do Chrystusa, jak Patronowie dnia dzisiejszego św. Piotr i Paweł. Amen

Print Friendly, PDF & Email
29 czerwca 2019 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann