menu close menu

Kazanie z Wniebowstąpienia N.M.P. – 15.08.2019r.

Wniebowzięcie N. M. P. to największe święto maryjne, to jakby streszczenie i wypełnienie całego świętego życia Maryi. W tym dniu zaczęła się prawdziwa chwała Matki Bożej.   Za życia ziemskiego pozdrawiał Ją anioł Gabriel, na pewno bardzo miłował i uwielbiał swoją Matkę Niepokalaną Syn Boży Jezus Chr., cieszyła się miłością i szacunkiem św. Józefa,  błogosławiło Ją wielu słuchaczy Jezusa: (Gdy Jezus przemawiał, jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś)…Jednak Jej chwała i szczęście  było połączone z cierpieniem i trudami podobnymi do wszystkich ludzi żyjących na ziemi.

         Wejście zaś do nieba to koniec wszystkich życiowych zmartwień, trudności i cierpień, to spotkanie z Jezusem, Jej Synem, to pełne zjednoczeni z Bogiem, który jest samym pięknem i miłością.

         P. Bóg nie pozwolił, aby Matka B. była skalana jakimkolwiek grzechem, dlatego obdarzył Ja przywilejem Niepokalanego Poczęcia. Nie chciał również, aby Jej święte ciało uległo po śmierci zepsuciu, jak dzieje się z każdym ludzkim ciałem, dlatego wziął do chwały nieba z duszą i uwielbianym, przemienionym ciałem.

         Wniebowzięcie uczy nas szacunku dla ciała, dla naszego ciała, które również jest przeznaczone do chwały nieba.

         Pijany człowiek leży obok  na ziemi. Ciało jego jest słabe, zniszczone. Duch bezsilny wobec jego słabości. Głód alkoholu, nałóg doprowadził go do ruiny. Przed dworcem kolejowym stoi oparta o płot kobieta. Jest jeszcze młoda a już zniszczona. Czeka na klienta, sprzedaje swe ciało. Nie umie otoczyć go szacunkiem.

         Ciało może być narzędziem w ręku zła. Lubią się nim posługiwać wady główne, a ile razy się im to udaje, upokarzają ciało a przez nie człowieka. Tak jest w wybuchach gniewu,  w lenistwie, w nieumiarkowaniu w jedzeniu i piciu, w nieczystości.

         Dobro również posługuje się ciałem. Jest ono nieodzownym narzędziem dla wszystkich cnót. Decyzje podjęte w woli zamienia w czyn ręka, noga, usta, a więc ciało. Tego dobra jest na ziemi bardzo wiele.

         Gdyby człowiekowi udało się przejść przez życie zawsze wykorzystując ciało do czynienia dobra, śmierć byłaby momentem wejścia z ciałem do nieba. Miało to miejsce w życiu Matki Bożej. Ponieważ zawsze idealnie czyniła dobro, szanując swoje ciało jako dar Boga, nie musiała przeżywać upokorzenia przez jego rozpad. Przeszła do wieczności dumna z dobra, jakie w ciele zdążyła wykonać na ziemi.

         Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzywa nas do zastanowienie się, w jaki sposób posługujemy się naszym ciałem i w jakiej mierze otaczamy je szacunkiem. Kto ma na uwadze perspektywę wiecznego życia,  ten pamięta, że jego ciało jest święte, jest narzędziem duszy i jest przeznaczone do wiecznej chwały. Kto umie z szacunkiem spojrzeć na swoje ciało, potrafi również otoczyć szacunkiem ciało drugiego człowieka, również zmarłego. Z tego też powodu tak wielkim otaczamy ciała naszych zmarłych i dbamy o ich groby.

         Niech święto Wniebowzięcia będzie dla nas dziękczynieniem za ciało i dobro będące jego dziełem.

         Wniebowzięcie przypomina nam, jakie jest nasze prawdziwe przeznaczenie i ostateczne miejsce: jest nim chwalebne zmartwychwstanie i wieczne przebywanie z Bogiem w niebie, wieczna radość.

         Wniebowzięcie M. Bożej jest dla nas gwarancją i zapowiedzią, że i my kiedyś niebo osiągniemy, tym bardziej, że czeka tam na nas nasza kochająca Matka.

         Skoro Ona zdobyła niebo to i my możemy…jesteśmy dziećmi Boga, Króla Życie i jesteśmy zbawieni, powołani do chwały, do wiecznego życia w Bogu i z Bogiem. To prawda, że jeszcze nie jesteśmy doskonali, że popełniamy błędy, grzechy, niektórzy nawet bardzo wielkie i wielokrotnie…ale nigdy nie jesteśmy przegrani, P. Bóg daje nam nieustannie nowe szanse…i nie liczą się tylko efekty, bo o nie bardzo trudno; ale już pragnienie poprawy, próby nawet nieudane u Boga maja wartość i przybliżają nas do nieba. Ważne jest, aby walczyć, aby żyć pragnieniem nieba, aby już dziś zdobywać niebo, a na pewno Duch Św. nam dopomoże. A naszym przewodnikiem do nieba i jedynym Zbawicielem, Życiem i Zmartwychwstaniem jest Jezus Chrystus. „

Print Friendly, PDF & Email
18 sierpnia 2019 | Rozważania | 0

Komentowanie wyłączone

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann