dowiedz się więcej

Przewodnik po Mszy świętej

W filmowym przewodniku po Mszy świętej ks. Adrian Szafranek i ks. Michał Tomiak wprowadzają do świadomego uczestnictwa w Eucharystii.

W pierwszej części zapraszają nas zakrystii. Pokazują jak do Mszy świętej przygotowuje się ksiądz. Objaśniają znaczenie poszczególnych elementów stroju prezbitera: alby, cingulum, stuły, ornatu. 

W drugiej części przewodnika dowiadujemy się, co dzieje się na początku Mszy świętej, co to jest ołtarz, tabernakulum, miejsce przewodniczenia. 

W trzeciej części przewodnika dowiadujemy się, co to jest akt pokutny, hymn – Chwała na wysokości Bogu, kolekta. Co znaczy słowo amen i dlaczego, czasem w czasie Mszy świętej milczymy. 

W czwartej części przewodnika dowiadujemy się, co to jest liturgia słowa i z jakich składa się elementów. Księża objaśniają również co to jest ambona, psalm responsoryjny, homilia i co znaczą słowa: alleluja i ewangelia. 

W piątej części przewodnika dowiadujemy się, co się dzieje w czasie przygotowania darów. Co to jest: kredencja, korporał, palka, patena, hostia, puryfikaterz i ampułki. Odcinek obowiązkowy również dla ministrantów. 

W szóstej części przewodnika dowiadujemy się co to znaczy epikleza, konsekracja i podniesienie. Co wspólnego ma żydowska pascha z Mszą świętą i dlaczego przemienienie jest centrum liturgii. 

W siódmej części przewodnika dowiadujemy dlaczego w czasie Mszy świętej odmawiamy razem modlitwę „Ojcze Nasz”, jakie znaczenie ma znak pokoju, co to jest łamanie chleba i co dzieje się w czasie gdy przyjmujemy Komunię Świętą.

Zapraszamy do oglądania!

bądź na bieżąco

Ważne Linki

 

Portal
Diecezji Tarnowskiej
Rozgłośnia
Diecezji Tarnowskiej

 

Konferencja
Episkopatu Polski
Katolicki Portal
Społecznościowo-Informacyjny