Grupy Parafialne
Pogwizdów 1, 32-700 Pogwizdów | Msze święte niedzielne: 7.30, 9.00, 10.30, 15.00 ogłoszeniaMsza onlinedla młodzieży
Grupa młodzieżowa
Jesteśmy grupą młodych ludzi, dla których Kościół to nie tylko niedzielne Msze i religia w szkole. Każdy z nas jest inny, ale dzięki temu się uzupełniamy. Chcemy dawać z siebie jak najwięcej mając na uwadze takie wartości jak Wiara, Patriotyzm czy Prawdziwa Przyjaźń.
czytaj więcej
Uczymy się tutaj nawzajem przyjaźni, współpracy i dobrej zabawy. Każdy może do nas należeć, każdy może przedstawić swoje pomysły i każdy na pewno znajdzie miejsce dla siebie jeśli tylko chce! Jak działamy ?… – spotykamy się w czwartki co tydzień po wieczornej Mszy świętej – na spotkaniach rozmawiamy o rzeczach ważnych, rozważamy słowa Pisma świętego, śpiewamy i przede wszystkim dobrze się bawimy w swoim towarzystwie! – przygotowujemy czuwania, adoracje i różne przedstawienia (Jasełka, Wypominki Narodowe, Misterium Pańskie…) – jednym słowem jesteśmy razem…
Nasza Grupa Młodzieżowa, działa coraz prężniej! Założyliśmy nawet profil na Facebooku, na którym zamieszczamy zdjęcia i informacje ze spotkań, z ognisk i innych imprez a także relację z działań prowadzonych przez naszych młodych wolontariuszy podczas Światowych Dni Młodzieży. Serdecznie zapraszamy do obserwowania nas na profilu! https://www.facebook.com/grupa.mlodziezowa.pogwizdow/
Wszystkich młodych, którzy chcą spędzić miło czas i poszerzyć swoje wiadomości o Piśmie świętym, o naszej wierze w Boga zapraszamy na nasze spotkania.
Opiekun grupy: ks. Tomasz Gomulec
Prawie każdy z nas nosi ze sobą telefon komórkowy. Dlaczego? Ponieważ chcemy być dostępni dla tych, którzy do nas zadzwonią i sami chcemy mieć do nich dostęp. Bożym telefonem jest Pismo Święte. Przez Biblię Bóg chce przekazać nam ważne sprawy i pokierować naszym życiem. A przecież tak rzadko do tej Biblii zaglądamy, tak rzadko ten „boży telefon” nosimy ze sobą. Zmieńmy to! Bóg do Ciebie dzwoni! ODBIERZESZ?
dla dorosłych
Grupa Biblijna
Do grupy biblijnej należą osoby pragnące pogłębiać swoją wiedzę o Bogu, jego mądrości, miłosierdziu, jak i prawdę o samym sobie, poprzez słowo bezpośrednio kierowane do nas, które jest zapisane na kartach Pisma Świętego.
czytaj więcej
„Wybraliśmy tę księgę z pośród tysięcy innych, jako tę najważniejszą, pewną, niezmienną, aczkolwiek jakże aktualną”. Wśród dzisiejszego natłoku informacji, zagubienia w wirze życia, niepokoju, grupa spotyka się, aby analizować wybrane fragmenty z Nowego i Starego Testamentu. Po każdym przeczytanym fragmencie dzielimy się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami żywego słowa wokół siebie, a przede wszystkim słuchamy siebie nawzajem, wszystko to pod czujnym okiem i uchem Duszpasterza.
Zachętą do tego aby właśnie Biblia stała się tą najważniejszą księgą w Waszym życiu niech będą słowa z książki Romana Brandstaettera „Krąg biblijny”. Przywołuje on niezwykły testament, jaki pozostawił mu jego dziadek, na kilka dni przed swoją śmiercią, mówiąc: „Będziesz Biblię nieustannie czytał. Będziesz ją kochał więcej niż rodziców. Więcej niż mnie. Nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi.”
Prawie każdy z nas nosi ze sobą telefon komórkowy. Dlaczego? Ponieważ chcemy być dostępni dla tych, którzy do nas zadzwonią i sami chcemy mieć do nich dostęp. Bożym telefonem jest Pismo Święte. Przez Biblię Bóg chce przekazać nam ważne sprawy i pokierować naszym życiem. A przecież tak rzadko do tej Biblii zaglądamy, tak rzadko ten „boży telefon” nosimy ze sobą. Zmieńmy to! Bóg do Ciebie dzwoni! ODBIERZESZ ? Odkrywaj serce Boga w słowach Boga – mówił św. Grzegorz Wielki.
Warto zatem pogłębiać znajomość Pisma Świętego, szczególnie teraz w takich trochę „zwariowanych” czasach, bo Pismo św. to mądrość życiowa. Tam znajdziesz odpowiedz na nurtujące Cię pytania. Grupa Biblijna w naszej parafii spotyka się co tydzień – w poniedziałki, po wieczornej Mszy św. Najpierw spotykamy się na Eucharystii w kościele, a później w sali parafialnej, by rozważać Słowo Boże. Raz w miesiącu mamy adorację Najświętszego Sakramentu i konferencję prowadzoną przez naszego opiekuna (obecnie na temat 8 Błogosławieństw) w kościele.
Zatem serdecznie zapraszamy wszystkich.
Opiekun grupy: ks. Józef Potoniec
dla wszystkich
Żywy Różaniec
Zasadniczym zadaniem Żywego Różańca jest modlitwa w intencji Kościoła. Wszystkie najbardziej palące, trudne sprawy, wyzwania jakie stoją przed Kościołem polecamy Bogu, za wstawiennictwem Maryi, odmawiając Różaniec.
czytaj więcej
Żywy Różaniec składa się z żywych Róż. Każda Róża liczy 20 osób, z których każda odmawia codziennie jedną dziesiątkę Różańca (1 tajemnicę), połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w ramach jednej Róży codziennie cały Różaniec – czyli 20 tajemnic. Co miesiąc następuje zmiana odmawianych tajemnic Różańca po niedzielnej Mszy św. o 7.30. Na czele Róży stoi zelator lub zelatorka. Wszyscy zelatorzy Żywego Różańca tworzą Radę Żywego Różańca, której przewodniczy przełożony Żywego Różańca. W naszej Parafii istnieje już 20 Róż, w tym trzy męskie!
Swoją gotowość włączenia się w szeregi Róż Różańcowych można zgłaszać ks. Proboszczowi w zakrystii po każdej Mszy św.
O historii i strukturze Żywego Różańca można przeczytać tu: https://rozaniec.eu/zywy-rozaniec/struktura/
O słudze Bożej Paulinie Jaricot – założycielce Żywego Różańca – można przeczytać tu: https://rozaniec.eu/zywy-rozaniec/zalozycielka/
Wszystkie osoby, które poprzez swoją modlitwę pragną wypraszać u Dobrego Boga potrzebne łaski dla Kościoła zapraszamy do włączenia się we wspólnotę Żywego Różańca!
Opiekun grupy: ks. Józef Potoniec
dla chłopców
Liturgiczna Służba Ołtarza
Jesteś chłopcem, młodzieńcem, prawdziwym mężczyzną? Wierzysz w Pana Boga i kochasz Go? Przyjąłeś już I Komunię Świętą? Szukasz dobrego sposobu na życie i wspaniałej życiowej przygody? Szukasz super kolegów i prawdziwych przyjaciół?
czytaj więcej
Nazwa Ministrant pochodzi z języka łacińskiego od słowa „ministrare“, które znaczy służyć, posługiwać, pomagać. Ministranci prawdziwie służą Bogu, kiedy przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna.
Wspólnota ministrancka naszej Parafii gorąco zaprasza wszystkich chętnych chłopców do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza! Zgłoś się do nas w zakrystii po Mszy św. – powiemy Ci, co robić dalej ;-)
Oficjalny serwis Duszpasterstwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej: http://www.lso.diecezja.tarnow.pl/
Nie siedź w domu, nie zastanawiaj się długo, nie zamulaj przed komputerem, nie bój się i przyjdź!!!
Opiekun grupy: ks. Tomasz Gomulec
dla dzieci
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Dołącz do naszej grupy i zostań prawdziwym misjonarzem niosącym pomoc swoim rówieśnikom na całym świecie!
czytaj więcej
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci tę pomoc niesie na dwa sposoby: jest to pomoc duchowa, czyli podjęte w intencji misji modlitwy, wyrzeczenia i dobre uczynki oraz pomoc materialna, bo swoim kieszonkowym czy np. pieniędzmi pochodzącymi z ofiary danej przy okazji kolędowania misyjnego dzieci wpierają projekty służące ich rówieśnikom na misjach.
Jeśli chcesz przekonać się ile radości jest w dawaniu przyjdź koniecznie na nasze spotkania, które zapowiadane są z wyprzedzeniem w ogłoszeniach parafialnych. Czekamy na Ciebie!
Więcej o Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci można przeczytać tu: http://www.dzieciom-misji.missio.org.pl/
Opiekun grupy: ks. Tomasz Gomulec
dla dziewcząt
Dziewczęca Służba Maryjna
Jeśli szukasz pomysłu na swoją dziewczęcość, na swoją kobiecość, jeśli chcesz znaleźć swój prawdziwy Top Model, wzór, za którym można pójść bez ryzyka pomyłki – dołącz do nas! My już znalazłyśmy :-)
czytaj więcej
Dziewczęca Służba Maryjna (DSM) to formacja dziewcząt w duchu maryjnym w wieku od 9 (po przyjęciu I Komunii Świętej) do 14 lat. Celem DSM jest poznanie życia Maryi oraz naśladowanie jej w codziennym życiu, przez wzajemną miłość, służbę i otwartość. Od Maryi uczymy się chętnego posłuszeństwa, życia w zgodzie z innymi, prawdziwej radości, wybierania tego co trudne, a przede wszystkim uczymy się kochać Jezusa.
Zapraszamy Cię na spotkania DSM, które odbywają się w środy w sali parafialnej.
Opiekun grupy: ks. Józef Potoniec
dla wszystkich
Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym
Bardzo często zdarza się, że dopiero na cmentarzu, nad grobem, uświadamiamy sobie jak wielki zaciągnęliśmy dług wobec naszych najbliższych: matki, ojca, przyjaciół…
czytaj więcej
Nasuwa się może czasem także refleksja, patrząc na to wszystko, czy aby trochę nieraz nie za późno na wyrażenie tego wszystkiego co do nich czujemy… Ludzie często za życia nie chcą szukać Boga, przebywać w Jego obecności, karmić się Nim. Dlatego pamiętajmy o tych którzy choć odeszli to nadal patrzą i proszą o miłość. Oni sobie pomóc nie mogą, ale my im możemy pomóc. Dlatego od września 2020 roku w naszej parafii powstała grupa modlitewna Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.
Co to takiego???
Niektórzy święci i błogosławieni mieli dar poznania czyśćca. Wizje tego miejsca mieli między innymi św. Brygida i św. siostra Faustyna. Ich wizje jasno pokazują, że czyściec to stan duszy, który przynosi wiele cierpień, ale z kolei daje nie tyle nadzieję, ile pewność wiecznego szczęścia z Bogiem. Trzeba na nie jednak poczekać.
Największą pomocą dla dusz cierpiących w czyśćcu jest Msza św. w ich intencji. Możemy także zyskać odpust zupełny dla naszych zmarłych. Wielką pomocą jest też ofiarowanie cierpienia w ich intencji i codzienna modlitwa.
Śmierć nie powinna niszczyć więzów miłości z naszymi bliskimi. Pomimo że fizycznie nie są już z nami, mamy możliwość wspierania ich w drodze do wieczności. Pan Jezus zachęcał św. Faustynę do miłosierdzia względem dusz czyśćcowych. Mówił tak: „Wszystkie te dusze są bardzo przeze mnie umiłowane, odpłacają się mojej sprawiedliwości; w twojej mocy jest im przynieść ulgę. Bierz ze skarbca mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj je za nie… O gdybyś znała ich mękę, ustawicznie byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi wobec mojej sprawiedliwości…” (Dz. 1226).
Jedną z form pomocy duszom to Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym (APDC), które zostało założone przez bł. Honorata Koźmińskiego i Matkę Wandę Olędzką w 1889 roku w Zakroczymiu. Członkowie APDC stanowią duchową rodzinę Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.
Członkowie APDC przez swoje powołanie do niesienia pomocy duszom czyśćcowym są apostołami wiary w nieśmiertelność duszy, w możliwość oczyszczenia po śmierci, w zmartwychwstanie i życie wieczne. Modlitwą, postawą troski o niebo dla zmarłego, zachętą do przebaczenia zmarłemu jego przewinień głoszą, że Jezus jest zmartwychwstaniem i życiem. Kto w Niego wierzy, nawet jeśliby umarł będzie żył. Kto żyje i wierzy w Chrystusa Pana nie umrze na wieki.
Członkowie APDC są jak aniołowie, którzy pytali płaczącą przy grobie Marię Magdalenę: Czemu płaczesz? Kogo szukasz? Dlaczego szukasz żyjącego wśród umarłych? Nie ma go tu – on żyje! W ten sposób realizują przesłanie zawarte w historii uczniów zmierzających do Emaus. Członkowie Apostolstwa przybliżają się, jak Jezus, do tych, którzy dotknięci stratą ukochanej osoby, rozżaleni i rozczarowani oddalają się od źródła nadziei w zmartwychwstanie i życie. Nie pocieszają ich na siłę, ale podążają drogą ich smutku.
Ponadto członkowie APDC są ludźmi ewangelicznych błogosławieństw (por. Mt 5, 3-11), którzy troszczą się o czystość serca, modlą się w cichości, w pokorze czynią miłosierdzie, znoszą cierpliwie niedogodności życia, choroby, smutki czy inne cierpienia, aby w zjednoczeniu z Odkupieńczą Ofiarą Jezusa, przez ręce Maryi Pośredniczki łask, ofiarować to wszystko Ojcu Miłosierdzia w intencji zmarłych poddanych oczyszczeniu.
Do APDC może należeć każdy praktykujący katolik (niezależnie od stanu i wieku) który pragnie nieść pomoc duszom czyśćcowym. Wielotysięczne grono Apostolstwa tworzą przeważnie osoby świeckie, ale wśród członków są także kapłani, klerycy oraz siostry zakonne i zakonnicy z różnych zgromadzeń. Ta różnorodność spowodowana jest tym, że rzeczywistość śmierci dotyczy każdego człowieka. Każdy z nas kiedyś umrze bez względu na to jaką drogą powołania kroczy. Z wizji czyśćca zawartych w dziennikach duchowych świętych naszych czasów (np. Św. Ojca Pio czy św. Faustyny Kowalskiej) dowiadujemy się, że w stanie oczyszczenia po śmierci znajdują się zarówno osoby świeckie, jak i kapłani czy osoby konsekrowane. Każdy stan domaga się więc modlitwy i ofiary za zmarłych – za tych, którzy tutaj na ziemi nie do końca wydoskonalili się w miłości Boga i bliźniego, którzy nie w pełni odpowiedzieli na wezwania Bożej woli w życiu ziemskim.
Taka grupa ma też pewne zobowiązania. Przede wszystkim modlitwa za dusze cierpiące w czyśćcu. Ponadto 1 raz w miesiącu grupa zamawia mszę św. za dusze czyśćcowe, bo jak wiemy najlepszą modlitwą za zmarłych jest msza św. Obecnie jest nas 44 osoby w tej grupie modlitewnej.
ZAPRASZAMY DO WŁACZENIA SIĘ W POMOC DUSZOM CZYŚĆCOWYM!!!
Opiekun grupy: ks. Józef Potoniec
Zapraszamy do włączenia się w pomoc duszom czyśćcowym!
Mamy nadzieję, że wszystkie akcje Parafialnej Caritas, nowe pomysły na rzecz pomocy potrzebującym, na rzecz naszej parafii, wspierać będziecie, Drodzy Parafianie, swoją modlitwą i aktywnym zaangażowaniem.
Razem możemy więcej!
dla wszystkich
Caritas Parafialna
Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce. W swojej działalności dociera do setek tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami.
czytaj więcej
Od 1990 roku jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, a od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Caritas każdego dnia realizuje misję niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Działania, które podejmuje mają tylko jeden cel – czynić Miłosierdzie. I w takim duchu pragniemy również działać w naszej parafii jako Caritas Parafialna. Pragniemy nieustannie szukać sposobów, by docierać z Ewangelią do ubogich, samotnych i cierpiących. W naszej parafii jest wiele osób, które borykają się z cierpieniem czy samotnością (do czego przyczynił się jeszcze bardziej koronawirus). Dlatego, jako Parafianie, chcemy pamiętać o takich osobach i starać się, by przez nasze działanie choć na chwilę na ich twarzach pojawił się uśmiech.
Mamy nadzieję, że wszystkie akcje Parafialnej Caritas, nowe pomysły na rzecz pomocy potrzebującym, na rzecz naszej parafii, wspierać będziecie, Drodzy Parafianie, swoją modlitwą i aktywnym zaangażowaniem.
Razem możemy więcej!