dowiedz się więcej

Dobra spowiedź

W 10 filmowych odcinkach o. Szymon Janowski OFMCap opowiada jak prawidłowo rozumieć Spowiedź i jak się do niej dobrze przygotować.

Odcinek 01. Czym jest Spowiedź? Bardzo często zapominamy, że spowiedź należy do grupy sakramentów uzdrowienia. Ta nazwa pokazuje taką rzadko przez nas rozważaną naturę tego sakramentu. Spowiedź kojarzy nam się ze wstydem i nie widzimy w tym uzdrowienia, bardziej taką przykrą konieczność i przez to ucieka nam ta natura sakramentu pokuty i pojednania.

Odcinek 02. Nie bój się Spowiedzi. Nie przejmuj się tym, co pomyśli ksiądz, który cię spowiada. Dlatego że po kilku latach w konfesjonale nie ma już rzeczy, którą możesz zaskoczyć spowiednika. Wachlarz ludzkich grzechów jest dosyć ograniczony. Na szczęście!

Odcinek 03. Mój rachunek sumienia. Jeżeli będę robić rachunek sumienia w ten sposób, że zobaczę wszystkie te miejsca, kiedy ja nie kochałem Boga, nie kochałem drugiego człowieka, nie kochałem samego siebie, to tu będą grzechy. Bo grzech to jest brak miłości. Dzięki temu spowiedź nie będzie dziecinna.

Odcinek 04. A co, jeśli nie żałuję? Przeżywamy dużo emocji, jesteśmy wręcz przewrażliwieni, co nie jest jakąś naszą winą, bo tacy jesteśmy. Po prostu jest w nas dużo ultra wrażliwości i dużo skupienia na sobie. Co z tego wynika dla spowiedzi? To że żal rozumiemy wtedy właśnie na poziomie emocjonalnym. Kolejnym krokiem jest to, że często, idąc do spowiedzi, nie mamy w sobie tej emocji, którą nazywamy żalem.

Odcinek 05. Ciągle mam te same grzechy… Może jest tak, że nie ma w tobie kompletnie żadnej refleksji na temat twojego własnego życia duchowego, nie robisz rachunku sumienia, nie zastanawiasz się nad tym i do spowiedzi chodzisz może dwa razy do roku, albo raz w roku – na święta, albo na pogrzeby, śluby. Są te żelazne momenty, w które chodzisz do spowiedzi. No i jak już musisz, to w tej kolejce, stoisz przy konfesjonale i czekasz jak na egzekucję. Idziesz z tymi swoimi trzema grzeszkami, które mówisz od pierwszej komunii, a które nie mają nic wspólnego z twoim życiem.

Odcinek 06. Postanawiam poprawę! Po pewnym czasie, kiedy już wzrastasz w latach i doświadczeniu życiowym, widzisz, że to nie jest takie oczywiste – poprawić się. Że to nie wcale nie jest takie proste postanowić poprawę i czujesz się trochę jak oszust w konfesjonale, bo mówisz „postanawiam poprawę, proszę cię, ojcze, o pokutę i rozgrzeszenie”, ale czujesz, że obiecujesz coś, czego nie spełnisz.

Odcinek 07. Jak się spowiadać? Dzisiaj zdradzę parę trików, jak dobrze się wyspowiadać i przetrwać to zmaganie. Szczególnie, gdy klękasz do konfesjonału i po prostu jest jakiś „black out”, nie masz już nic w głowie, nie wiesz, jak masz na imię, po co tu przyszedłeś.

Odcinek 08. Jak często się spowiadać? W momencie, gdy jesteśmy w grzechu śmiertelnym, wypadliśmy z łasku uświęcającej. Zerwaliśmy świadomie i dobrowolnie i to w bardzo poważny sposób więź z Bogiem. Tracę w sobie życie wieczne. Tracę w sobie tę relację i łaskę, którą nazywamy łaską uświęcającą. Wtedy nie mogę iść do komunii.

Odcinek 09. Zadośćuczynienie i pokuta. Pokuta to nie jest czynność, którą masz zrobić, żeby zadowolić Pana Boga i jeszcze jakoś odpracować względem drugiego człowieka. Zadośćuczynieniem, takim już naprawdę radykalnie chrześcijańskim, będzie to, że pójdziesz do niego i poprosisz go o wybaczenie.

Odcinek 10. Przebaczenie. Przebaczenie jest chyba jednym z najtrudniejszych momentów życia. Kiedy się mierzymy z tym, że nosimy w sobie rany, nosimy w sobie różne ciężary, nosimy w sobie żal do Boga, do drugiego człowieka do siebie samego. Spotykamy się z murem i nie jesteśmy w stanie go przebić.

bądź na bieżąco

Ważne Linki

 

Portal
Diecezji Tarnowskiej
Rozgłośnia
Diecezji Tarnowskiej

 

Konferencja
Episkopatu Polski
Katolicki Portal
Społecznościowo-Informacyjny